14-letnik je staknil z izjemno nevarno okužbo, ki ubije 30 odstotkov bolnikov in povzroča grozljive simptome, kot so krvavitve iz oči.
NAJSTNIK JE STAKNIL SMRTONOSNI VIRUS: Povzroča krvavitve iz oči in ubije tretjino okuženih
Svet
Najstnik je okužen z virusom, imenovanim krimsko-kongoška hemoragična mrzlica (CCHF), in je trenutno v izolaciji v bolnišnici. Bolezen, ki lahko privede do odpovedi več organov, se prenaša prek ugrizov okuženih klopov ali neposrednega stika z okuženo krvjo živali. Najnovejši primer prihaja iz Pakistana, kjer so poročali tudi o še enem sumljivem primeru okužbe. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) se CCHF letno pojavlja po vsem svetu. Več kot 50 primerov na leto beležijo v Turčiji, Iranu, Uzbekistanu in delih Rusije. Medtem se v nekaterih delih Evrope (Bolgarija in Albanija), Afrike (Južna Afrika, Sudan in Mavretanija) in Azije (Indija, Pakistan, Afganistan, Oman, Kitajska in Kazahstan) letno pojavi med pet in 49 primerov, piše Daily Mail.
Simptomi CCHF se običajno pojavijo v treh dneh po ugrizu okuženega klopa. Ti simptomi vključujejo vročino, bolečine v mišicah, omotico in boleče oči. Po podatkih WHO so pogosti tudi slabost, bruhanje, bolečine v trebuhu in nihanje razpoloženja. V enem tednu lahko bolniki začnejo doživljati hiter srčni utrip, krvavitve na koži in krvavitve iz majhnih žil. Okužba lahko privede tudi do odpovedi organov, kot so jetra. Zdravljenje bolezni je omejeno, vendar so zdravniki zabeležili nekaj uspeha z protivirusnim zdravilom ribavirin, ki se uporablja tudi za zdravljenje hepatitisa C.
Krimsko-kongoško hemoragično mrzlico so prvič odkrili na Krimu leta 1944 in jo poimenovali krimska hemoragična mrzlica. Leta 1969 so zdravniki ugotovili, da je patogen, ki povzroča to bolezen, odgovoren tudi za bolezen, odkrito v Kongu leta 1956. To je privedlo do preimenovanja virusa v krimsko-kongoško hemoragično mrzlico, da bi zajeli obe geografski območji. CCHF je zdaj endemična v Afriki, na Bližnjem vzhodu in v nekaterih azijskih državah. Prejšnji izbruhi CCHF so povzročili smrt med 10 in 40 odstotki okuženih, poroča WHO.