Zahodne države so v skrbeh zaradi novic iz Irana, kjer naj bi 16-letna Armita Geravand po nasilju s strani moralne policije pristala v komi. Incident se je zgodil dobro leto po smrti 22-letne Mahse Amini, ki je umrla med pridržanjem moralne policije.
NAJSTNICA PO NASILJU S STRANI POLICIJE PRISTALA V KOMI: Razlog so bili njeni lasje (FOTO, VIDEO)
Kronika
Aktivisti za človekove pravice obtožujejo iransko moralno policijo, da je pretepla 16-letno Armito Geravand na teheranski podzemni železnici v nedeljo, ker ni nosila hidžaba, poroča britanski BBC. Posnetki nadzornih kamer prikazujejo, kako so potniki Geravandovo nezavestno prinesli iz vlaka in jo položili na tla perona. Čeprav oblasti niso objavile vseh posnetkov s perona, naj bi najstnica izgubila zavest zaradi nizkega krvnega pritiska, poroča AFP.
An Iranian teenage girl has been hospitalised after a reported attack in the Tehran Metro by the country’s so-called “morality police.”
— VICE News (@VICENews) October 4, 2023
Hengaw Organisation for Human Rights said Armita Geravand, 16, lost consciousness after being assaulted at a metro station on Sunday. pic.twitter.com/RYnXB9Akyy
Po poročanju skupine za pravice Kurdov Hengaw se dekle trenutno zdravi v teheranski bolnišnici, oblasti pa naj bi začasno zasegle telefone njenim družinskim članom. V ponedeljek naj bi oblasti pridržale tudi novinarko, ki je odšla v bolnišnico, da bi poročala o primeru.
Armita Geravand živi v Teheranu, a izvira iz pretežno kurdske zahodne province Kermanshah. Amsterdamski radio, ki oddaja v provinci Farsa, je poročal, da so pripadniki moralne policije Geravandovo porinili, ker ni nosila hidžaba, zaradi česar je "z glavo udarila v železni drog".
ZDA so izrazile zaskrbljenost zaradi poročil o napadu iranske moralne policije na Geravandovo. "Spremljamo novice o njenem stanju," je povedal vršilec dolžnosti posebnega odposlanca ZDA za Iran Abram Paley, in poudaril, da ZDA stojijo ob strani Irancem. Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je na družbenem omrežju X obsodila incident, kjer "se spet mlada ženska v Iranu bori za življenje, samo zato, ker je na podzemni železnici pokazala svoje lase."
Nevladna organizacija Iran Human Rights je pozvala k neodvisni mednarodni preiskavi incidenta in obtožila Teheran dolge zgodovine izkrivljanja dejstev in prikrivanja dokazov o svojih zločinih. Poudarili so, da Islamska republika nadaljuje z nadlegovanjem in zatiranjem žensk pod krinko boja proti kršitvam obveznega hidžaba. Nedavno je iranski parlament potrdil strožje kazni za nošenje hidžaba. V najhujših primerih ženskam grozi do 15 let zapora in denarne kazni v višini več kot 5.000 evrov.