V sredo, 12. decembra, je glavna dvorana Pokrajinskega muzeja Koper gostila slovesnost, s katero so obeležili 400 let obstoja najstarejše šole v Kopru.
Gimnazijo Gian Rinaldo Carli je sprva kot nadaljevalno šolo leta 1612 ustanovil Corpo de' Nobili kot organ koprskega mestnega sveta. Najstarejšo laično šolo z uvodnim poukom znanosti so imenovali Kolegij plemičev ali izvorno Collegio dei Nobili. Sto let po ustanovitvi je Kolegij Plemičev obiskoval tudi koprski grof Gian Rinaldo Carli (1720−1795), po katerem današnja gimnazija z italijanskim učnim jezikom nosi ime, med učenci pa so bili tudi violinist Giuseppe Tartini, oče istrskega zgodovinopisja Pietro Kangler ter pisatelj Fulvio Tomizza.
Slovesnosti sta se udeležila predstavnika ustanoviteljic današnje gimnazije, in sicer Silvano Sau iz Obalne samoupravne skupnosti italijanske narodnosti in državna sekretarka Mojca Škrinjar z Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport ter drugi ugledni gostje, kot so Norma Zani iz Italijanske Unije, poslanec DZ RS Roberto Battelli, dr. Ferdinando Parlato z Ljudske univerze v Trstu in predstojnik Urada za družbene dejavnosti in razvoj Mestne občine Koper Timotej Pirjevec, ki ob tem izpostavil: "Vloga gimnazije je bila že od nekdaj povezovalna in združevalna, usmerjena k razvoju in napredku. In taka je tudi danes, ko sicer v Kopru delujejo številne šole, tako osnovne kot tudi srednje – a Gian Rinaldo Carli še vedno ostaja prva in zato tako edinstvena."
Pirjevec je ob visoki obletnici šole, ki jo vodi, ravnateljici gimnazije Luisi Angelini Ličen v imenu Mestne občine Koper predal grafiko s posebnim posvetilom.
Sorodne vsebine:
Vlada potrdila reorganizacijo kranjskih in primorskih srednjih šol