Najpogostejši vzroki za smrt na Obali so ...

Koper

Zavod za zdravstveno varstvo Koper je prikazal statistike umrljivosti v regiji. Te so pomembne predvsem zato, da se prikaže zdravstveno stanje prebivalstva. Pri tem se namreč uporabljajo tudi negativni kazalniki.

Gola statistika kaže, da je v letu 2011 umrlo 1.315 prebivalcev, od tega 672 moških in 643 žensk. Povprečna starost umrlih moških je bila 71,9 leta, povprečna starost umrlih žensk pa je bila 80,2 leta.

Pri moških na koprskem je največ smrti zaradi rakavih obolenj, pri ženskah zaradi bolezni obtočil.

Predvsem pa je pomembno ugotoviti, kaj je največji povzročitelj smrti, kako je s povprečno starostjo v primerjavi z ostalim delom države in koliko je t. i. prezgodnjih smrti, se pravi tistih pred 60. letom. Delež prezgodnjih smrti (pred 65. letom starosti) je znašal 19,9 odstotka od vseh primerov smrti v regiji Koper, kar je bolj ugoden podatek v primerjavi s Slovenijo, kjer je ta delež znašal 21 odstotkov.

 

Povprečna starost umrlega moškega iz koprske regije je bila v letu 2011 71,95 leta, žensk pa 80,22 leta. V primerjavi z državnim povprečjem lahko ugotovimo, da tako moški kot tudi ženske na Obali živijo dlje, bistveno nižja pa je tudi stopnja samomorov. "Že vrsto let ugotavljamo razliko med spoloma glede stopnje umrljivosti zaradi samomorov. V letu 2011 je bila stopnja umrljivosti zaradi samomorov pri ženskah v regiji Koper in v Sloveniji statistično pomembno nižja v primerjavi z moškimi," so zapisali na zavodu.

V letu 2011 ni bilo umrlih med mladostniki starih od 15 do 19 let.

Glavni vzrok smrti v regiji Koper so bile bolezni obtočil, na drugem mestu so bila rakava obolenja (neoplazme), tretji najpogostejši vzrok smrti so bile poškodbe in zastrupitve, sledile so bolezni dihal in bolezni prebavil.

"Med prednostnimi cilji javnozdravstvenih aktivnosti je zmanjševanje prezgodnjih, potencialno preprečljivih smrti. Kot potencialno preprečljive bolezni in stanja opredeljujemo tiste bolezni in stanja, pri katerih je mogoče vplivati na razširjenost pojava v populaciji ali pa obstajajo relativno uspešni načini zdravljenja," so še zapisali.