NA OBMOČJU VSEH ŠTIRIH OBALNIH OBČIN POTEKA VAJA: Vključeni bodo tudi prebivalci, ki jih bodo evakuirali

Koper

Koprska izpostava Uprave RS za zaščito in reševanje v sodelovanju s koprskimi gasilci in občinami slovenske Istre danes popoldne organizira regijsko vajo Neurje 2024. Scenarij vaje je predvidel neurje z močnim vetrom in dežjem, ki se začne v Piranu in se v pol ure pomakne čez vse obalne občine, pri čemer povzroči naravne in druge nesreče.

Kot so povedali sodelujoči, so praktično vajo organizirali z namenom, da se uskladi delovanje vodstva intervencije pri izvajanju operativnih nalog, prav tako pa vsi sodelujoči ob tem dajejo poseben poudarek na medsebojno delovanje in koordinacijo med gasilskimi enotami, policijo ter organi različnih civilnih zaščit ter medsebojno komuniciranje med vodjo intervencije in udeleženimi reševalnimi enotami. Med vajo, ki bo potekala vse do 20. ure, spremljajo tudi število in stanje udeležencev nesreč ter število reševalcev posameznih reševalnih enot. V vaji sicer skupno sodeluje okrog 240 udeležencev.

Vaja poteka na območjih vseh štirih obalnih občin. Kot je na tiskovni konferenci pred začetkom vaje povedal vodja koprske izpostave za zaščito in reševanje Rok Kamenšek sta se Občina Ankaran in Občina Izola odločili, da se v sklopu vaje osredotočita na razlivanje hudournikov, v Piranu so se odločili za požar na morju, v Kopru pa bo vaja potekala v vasi Dol pri Hrastovljah, kjer bo po scenariju prišlo do železniške nesreče z izlivanjem nevarne snovi. Zaradi vaje bodo evakuirali tamkajšnje prebivalce, ki so bili o vaji že predhodno obveščeni.

Kot je še povedal Kamenšek, so za področje delovanja izpostave koprske uprave za zaščito in reševanje v primeru poplav že pred začetkom vaje izdelali oceno ogroženosti obalne regije, nato pa so naredili regijski načrt zaščite in reševanje ob poplavah. Nadalje so pozornost namenili preventivi, kot so samozaščitni ukrepi prizadetih in usposabljanje in opremljanje vseh, ki sodelujejo pri odpravi posledic. Na koncu so posebno pozornost namenili operativi, kjer so posebno pozornost namenili usklajenemu delovanju sistema zaščite, reševanja in pomoči, v sklopu katerega rešujejo življenja živali, ljudi in kulturne dediščine.

Pred začetkom vaje so se spomnili tudi na zadnje poplave z obilnim deževjem, ki je obalno območje prizadelo 12. septembra letos. Takrat so zabeležili 227 intervencij, v katere je bilo vključenih 126 poklicnih in prostovoljnih gasilcev ter pripadnikov civilne zaščite. Aktivirali so 35 vozil, prejeli pa 637 klicev na številko 112. Ob tem so še dodali, da so v obdobju med letoma 2019 in 2024 na območju obalne regije zabeležili devet večjih izrednih dogodkov, povezanih s poplavami. Skupna prijavljena škoda teh je presegla 30 milijonov evrov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija