V petek so v Sloveniji potrdili 1612 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih testov je bil nekaj več kot 25-odstoten. V Ljubljani so potrdili 207 novih okužb, v Mariboru 55, še 57 so jih odkrili v Kranju. Najvišji delež trenutno okuženih, in sicer več kot triodstoten, imajo še naprej v Železnikih in Kuzmi. Kakšno je stanje v Obalno-kraški regiji?
NA OBALI VEČ KOT 400 AKTIVNIH OKUŽB: "Čaka nas še nekaj mesecev takega življenja," pravi Beovićeva
Slovenija
V Obalno-kraški statistični regiji so v petek potrdili 46 okužb s koronavirusom. Največ ponovno v Kopru, in sicer 13, po štiri v Izoli in Piranu ter eno v Ankaranu. V Sežani je bilo pozitivnih 11 oseb, v Hrpeljah-Kozini in Divači po tri, v Komnu pa sedem.
Skupno je aktivno okuženih 593 oseb, od 413 na Obali. V Kopru je trenutno 258 aktivnih okužb s koronavirusom, 69 v Izoli, 65 v Piranu in 21 v Ankaranu.
Beovićeva o tem, kaj pomenijo nove številke
Kot je pojasnila infektologinja in vodja strokovne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović, najnovejše številke kažejo, da se morda res bližamo vrhuncu drugega vala epidemije. "Trenutno smo v situaciji, ko je tisto, kar nam res pove o gibanju epidemije, število hospitaliziranih bolnikov, in sicer zaradi sprememb v načinu testiranja. Tu moramo biti previdni pri interpretaciji podatkov," je opozorila.
Beovićeva je dodala, da je bila malenkost optimistična že prejšnji konec tedna, pa se je tekom tedna izkazalo, da za to ni bilo razloga, saj so se bolnišnice skokovito polnile. "Situacija je v bolnišnicah na zgornjem robu," je ponovila. Čas bo po besedah Beovićeve pokazal, kje smo.
Bojana Beović
"Na vsak način moramo spraviti situacijo v nek plato, ki pomeni, da lahko situacijo vzdržujemo z ukrepi, ki jih imamo. Na vsak način pa si ne želimo, da bi ti ukrepi trajali, saj so za naša življenja zelo neprijetni, dobesedno ogrožajoči sami po sebi. Želimo si, da bi ti ukrepi imeli učinek, ki bi obrnili krivuljo navzdol, saj bo lahko samo v tem primeru možno govoriti o sproščanju in nekoliko bolj normalnem življenju vsaj nekaj časa," je pojasnila.
Je pa infektologinja dodala, da nas čaka še nekaj mesecev takega življenja. "Moramo biti izjemno previdni, saj lahko ogromno naredimo na individualni ravni. Od tega je odvisno, ali bodo potrebni ukrepi na državni ravni. Pričakujemo, da bo naslednje leto del težav rešilo učinkovito cepivo. Do takrat je treba zdržati s čim manj žrtvami," je sklenila.