ZAPRTJE MUZEJA SOLINARSTVA: Kdo naj obvesti javnost

Piran

Krajinski park Sečoveljske soline je na svoji Facebook spletni strani objavil novico, da so jih iz piranskega Pomorskega muzeja obvestili, da Muzej solinarstva zapirajo, tega pa niso zapisali na svojo spletno stran. Slednji pravijo, da pri zaprtju ne gre za nič nenavadnega, bi pa moral o tem javnost obvestiti KPSS.

"Na njihovi spletni strani http://www.pomorskimuzej.si/sl/urnik-cenikinformacije o zaprtju Muzeja solinarstva NI!," so ob informaciji o zaprtju Muzeja solinarstva ogorčeno zapisali v Krajinskem parku Sečoveljske soline. Kot smo izvedeli neuradno, jih je zmotilo, da so letošnjo jesen upravljalci solinarskega muzeja, Pomorski muzej Sergeja Mašere Piran, svojo dislocirano enoto zaprli prej kot običajno.

Ob tem se zastavlja vprašanje, zakaj muzej ne bi bil odprt tudi med krompirjevimi počitnicami.

Franco Juri, direkor pomorskega muzeja nam je pojasnil, da so letos sezono res končali nekoliko prej kot lani, ko so solinarski muzej čez zimo zaprli po prvonovembrskih praznikih. A temu je botrovala finančna stiska, s katero se spopadajo v muzeju in o kateri smo mediji že večkrat poročali.

Predpostavlja se, da je muzej čez zimo zaprt

Juri je dodal, da na uradni spletni strani datuma zaprtja ni, saj se predpostavlja, da je muzej čez zimo zaprt, objavjen pa je urnik. Ta je bil zaradi finančninh težav okrnjen tudi v letošnji obratovalni sezoni muzeja.

"Muzej bomo zopet odprli aprila, če bodo za to zagotovljena finančna sredstva," je napovedal Juri, ki pojasnjuje, da so že 5. oktobra KPPS obvestili, da bodo v muzeju 15. oktobra zaključili z dežuranjem kustosov, pridejo pa v poštev napovedane skupine. Kot pravi, so v KPPS, kjer tudi skrbijo za "booking" in pobirajo vstopnino v muzej, zato oni tisti, ki bi morali o zaprtju obvestiti javnost.

Deli novico:

Boris m. |  31 .10. 2015 ob  18: 14
Mene pa zanima naslednje; kdo pokasira denar, ki ga puščajo obiskovalci muzeja v solinah? Podjetje Soline ali Pomorski muzej? Po mojem mnenju je odgovoren za obveščanje predvsem tisti, ki ima od obiskov profit. Še posebej če je bil o zaprtju pravočasno obveščen. Mar ni tako?
JETI? |  31 .10. 2015 ob  00: 01
Zveni kot psudonim kakega vodilnega v podjetju
JETI |  30 .10. 2015 ob  18: 30
Ja tako je to pri nas - glavno da imajo v javnem sektorju za plače, četudi potem nič ne delajo, ker pač ni nič ostalo za druge stroške! Če vodilni ne znajo organizirati zadevo z manj denarja naj odstopijo!
Indigo |  30 .10. 2015 ob  17: 19
Piranska oblast je dobila pravočasno zelo konkreten predlog kako rešiti to kobajagi težavo z muzejem zaradi nedodelitve sredstev s strani države.

In so se gladko požvižgali. No, ja, s ščepcem sprenevedanja.
murje |  30 .10. 2015 ob  17: 01
BLIŠČ IN BEDA

PRIZNANJE ZA RIBIŠKI MUZEJ

Slovenski predsednik Borut Pahor bo odlikoval Franka Cossutto in Bruna Volpija Lisjaka

Slovenski predsednik Borut Pahor bo v petek dopoldne v predsedniški palači v Ljubljani vročil Medaljo za zasluge Brunu Volpiju Lisjaku in Franku Cossutti, glavnima pobudnikoma Ribiškega muzeja v Križu. Volpi Lisjak in Cossutta sta odlična poznavalca naše pomorske zgodovine in kulture. Navzočnost na podelitvi je med drugim najavil tudi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc. Volpi Lisjak je upokojeni kapitan in ladjedelniški delovodja v tržaškem Arzenalu, Cossutta pa ladjedelniški inženir in podjetnik. Prvi je napisal številne knjige in raziskave o ribištvu in našem morju, Cossutta, ki je doma iz Križa, pa je poznan tudi kot predavatelj. Oba sta, kot rečeno, glavna pobudnika Ribiškega muzeja, ki naj bi ga uradno odprli spomladi prihodnje leto. Odbor muzeja se pospešeno pripravlja na zadnja gradbena dela na muzejski stavbi pod Sirkovim domom v Križu, za katerega je pred nekaj meseci prejel izredni prispevek deželne uprave v višini 60 tisoč evrov.
http://www.primorski.it/stories/kultura/248228_priznanje_za_ribiki_muzej/#.ViqNjitK6eo

GLASNIK SLOVENSKEGA RIBIŠTVA IN POMORSTVA

V Križu bodo domačini nocoj pripravili druženje in pogovor s svojim sovaščanom Brunom Volpijem Lisjakom, ki je včeraj prejel visoko državno odlikovanje.

Potem ko je predsednik države Borut Pahor včeraj nagradil Franka Košuto in Bruna Volpija Lisjaka z zlato medaljo Republike Slovenije za njune zasluge pri razkrivanju pomena ribištva in pomorstva za slovensko zgodovino v Tržaškem zalivu ter pri gradnji in delovanju Ribiškega muzeja tržaškega primorja v Križu pri Trstu, pripravljajo v Križu na Krasu, pri Tomaju, drevi srečanje z Volpijem Lisjakom.

Z upokojenim kapitanom in strokovnjakom za pomorstvo, ki si je tu ustvaril dom, se bo pogovarjal Albin Debevec. V pogovoru bo 82-letni Volpi Lisjak predstavil svojo bogato življenjsko pot, v kateri se je uveljavil kot dolgoletni pomorščak, menedžer tržaške ladjedelnice, dober poznavalca pomorstva in ribištva, raziskovalec, publicist, avtor številnih knjig in raziskovalnih del.

Z njimi ohranja obmorsko kulturno dediščino in dokazuje, da smo Slovenci pomorski narod vse od naselitve, o čemer pa vemo zelo malo. “Ker so v bivši Jugoslaviji črtali ta del slovenske zgodovine iz vseh učbenikov. Treba je nemudoma vplivati, da se ta del izbrisane zgodovine spet poučuje v vseh šolah in stisne v glave, posebno politikov in gospodarstvenikov, da je morje vir bogastva,” je zapisal kritično v enem izmed številnih člankov in knjig, ki jih je napisal.
http://www.primorske.si/2015/10/24/Glasnik-s-slovenskega-ribistva-in-pomorstva

DOLGOROČNI KULTURNI ŠOK

Vsi tisti, ki so pripeljali delovanje kulture in kulturnih institucij na takšen nivo, bi morali takoj odstopiti, da ne delajo kulturnim ustvarjalcem in drugim državljanom sramote. Posebej moti, ker se za tako zapuščino neprecenljive vrednosti, na vse načine trudijo, da bi čimprej obubožala. Vse tisto, kar so nam zapustili naši očetje, nonoti in ostali, nimamo namena in ne finančnih možnosti, da bi obdržali ter plemenitili skozi čas. Tisti, ki o tem odločajo, dvomim, da so si kdaj od znotraj odgledali Pomorski muzej, pa Muzej solinarstva s svojimi objekti in edinstveno črpalko, za črpanje morske vode, ki je lahko za vzgled celotnemu naprednemu svetu.

KULTUROLKA 2014

KultuROlka

Oljčno gledališki sprehod skozi čas

Vabimo vas na ogled predstav v zaledje Izole, Kopra in Pirana

GRBCI
* 5.,6. in 7. September ob 17.30
* 12. in 13. September 17.30
Prevoz iz glavne avtobusne postaje v Izoli ob 17.00

BENEŠA
* 20. September ob 17.00
Prevoz iz glavne avtobusne postaje v Kopru

FORMA VIVA
* 27. September ob 17.00
Prevoz iz glavne avtobusne postaje v Piranu ob 16.30

Natopajo igralci društva TALIA z gosti:

* Tomi Brajda
* Dare Brezavšček
* Darjan Gorela
* Laura Ivančič
* Tina Ivetac
* Barbara Jerman
* Sara Podreka
* Aaron Uazeua
* Ana Zupan

* Scenarij in režija:
Anja Bajda
* Etnološka študija:
Sonja Zlobko in Torkla d.o.o.
* Informacije in rezervacije vstopnic:
zavod.publika@gmail.com
V primeru dežja prireditev odpade.
Za ogled predstave svetujemo udobna oblačila in obutev.

Pri projektu KultuROlka smo združili moči lokalni ekološki pridelovalci oljčnega olja, etnologinja, dramaturginja, igralka in ljubitelji gledališča. Rezultat projekta je gledališka uprizoritev o razvoju oljarstva in oljarstva v slovenski Istri od začetkov do danes.

Partnerji projekta KultuROlka:

Torkla d.o.o.,Turistična agencija Maona, Konjeniški klub Medljan, Športno kulturno društvo šared, Društvo Anbot Piran, Kulturno izobraževalno društvo PINA, Graffit Line, Društvo za kulturo šport in razvoj vasi Cetore, Krajevna skupnost Korte, Društvo TALIA - gledališki kalejdoskop in Zavod Publika.

Projekt "Kulturno Oljčna Rolka" sofinancira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja. Za vsebino informacij je odgovorna Kmetija Beno Bajda. Organ upravljanja za Program razvoja podeželja RS 2007 - 2013 je Ministrstvo za kmetijstvo in okolje.

Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja:
Evropa investira v podeželje.

www.torkla.com/
www.youtube.com/watc...Jki4UYSAss
www.las-istre.si/pro...-las-istre
www.primorske.si/Plu...i-oljcnika

LJUDJE IN ZEMLJA - 28.XII.2014

4d.rtvslo.si/arhiv/l.../174311664

ANJA BAJDA

www.regionalobala.si...e-iz-solin

SAMOFINANCIRANJE

Omenjeni projekt je sofinancirala delno tudi Evropski Kmetijski sklad, v sodelovanju z odgovornimi v Regionalnem razvojnem centru Koper ter ostalimi institucijami itd., sedaj pa so ustvarjalci po dveh letih prejeli hladen tuš, ko so jim za to pristojni, odgovorili, da ne bodo krili nobenih nastalih stroškov, kljub temu, da so pravočasno in še pred začetkom projekta dostavili zahtevano dokumentacijo. Zaradi naših birokratskih ovir, prenormiranosti, vprašljivih pristojnosti in zgrešenih odločitev bodo sedaj morali vse stroške, tiskanja brošur in plakatov, izplačane avtorske honorarje sodelujočim v projektu, plačati organizatorji Anja Bajda in Beno Bajda. Vseh stroškov se je nabralo krepko čez 14.000 €. Ob takšni slovenski brezbrižnosti in neodgovornosti je verjemite zelo težko ostati ravnodušen, še manj pa misliti pozitivistično z nastalo veliko luknjo v žepu!

MISEL DNEVA

Ker ta možnost obstaja, že pišem poročilo o predaji bolnikov. Vzel bom svoje stvari - in šel. Je pa škoda te države, posameznik tu ni pomemben. Pravzaprav je škoda vseh nas!
Erik Brecelj, kirurg na Onkološkem inštitutu
Četrtek, 15. oktober 2015
www.primorske.si/
Koprčan |  30 .10. 2015 ob  16: 06
Čimprej prodat soline tujcu in bodo čudežno zaživele. Tako kot Postojnska jama. Za komuniste so tujci tudi uspešni podjetniki ki so uspeli brez pomoči politike.
pirančanka |  30 .10. 2015 ob  15: 55
srž problema: muzeju ne dovoljujejo, da bi pobiral vstopnine.
Vstopnino pobira v celoti le KPSS alias Soline.d.o.o.
Javni muzej mora delati GRATIS za privatno firmo!
Muzeju solinarstva so letos ukinili tudi proračunsko financiranje!
Muzeju so pred leti vzeli muzejska solna polja, ki jih upravljajo Soline.d.o.o In zdaj pospešeno propadajo.
Ali vse to že veste?
the end |  30 .10. 2015 ob  14: 46
Franco Juri.... politični kader je najprej uničil gospodarstvo, sedaj pa pride na vrsto znanost in kultura.
Pričakovali bi vaš takojšenj odstop, saj ste vendar vi odgovorni za to institucijo.
Samo ne nakladat o gospodarski stiski itd, itd....
To lahko delate v kafiču ne pa na svojem delovnem mestu.
koprčan |  30 .10. 2015 ob  14: 21
saj ni čudno, če ni denarja, če se tako obnašajo in za praznike oz. krompirjeve počitnice, muzej zaprejo! Lahko bi zaprli tudi pomorski muzej, nobene škode. Vsak direktor muzeja pa naj ima plačo od nabrane vstopnine pa bo!
Obala |  30 .10. 2015 ob  13: 15
Joj, joj....Kaj bo z nami ....
HALOOO |  30 .10. 2015 ob  13: 10
a to se zdaj kar vse preko FBja dela?
a tut delavcem odpoved?
to je višek poslovne kulture...FB je za najstnike in prosti čas in nikakor za resno poslovno komunikacijo
problem |  30 .10. 2015 ob  13: 09
Res neverjeten problem!
Ne vem če ga bomo lahko prebrodili.
Večji problem kot to, da muzej nima denarja za financiranje delovanja muzeja, večji kot to, da solni fondi pred muzejem propadajo, večji kot to, da ljudje iz muzeja ne smejo pobirati soli na fondih...