Vlada je na četrtkovi seji ustanovila nov nastanitveni center za ukrajinske begunce v objektih ministrstva za notranje zadeve na Debelem rtiču, ki so preneseni na vladni urad za oskrbo in integracijo migrantov, je danes po sestanku na Občini Ankaran povedala direktorica urada Katarina Štrukelj. Od četrtka je tam nastanjenih 46 oseb.
NA DEBELEM RTIČU ODPRT NOV BEGUNSKI CENTER: Včeraj jih je prispelo 46, koliko jih lahko sprejme? (FOTO, VIDEO)
Ankaran
Od tega je skoraj polovica otrok, je še dodala Štrukljeva. Objekt na Debelem rtiču bo sicer lahko sprejel maksimalno med 80 in 90 beguncev.
Skladno s sklepom vlade bodo na Debelem rtiču nastanjene le osebe iz Ukrajine, večinoma pa gre, tako kot tudi v Logatcu, za mamice z otroki.
Ukrajinski begunci na slovaško-ukrajinskem mejnem prehodu Vyšne Nemecke. Foto: STA
Beguncem so že zagotovili prehrano, ostale stvari pa bodo urejali v dogovoru z občino. Pri tem je direktorica urada izpostavila, da je ankaranska občina pokazala veliko pripravljenost za pomoč.
Begunskim otrokom bodo zagotovili tudi prevoz v šolo v Ankaran, za kar bo poskrbela občina. Danes so tudi že vzpostavili stik z zdravstvenim domom, ki bo po potrebi opravljal zdravstveno varstvo, je dodala Štrukljeva. Po njenih besedah je načrt tak, da so otroci vključeni v razrede s slovenskimi otroki. Odločitve o tem, kdaj bodo ukrajinske otroke vključili v šolo, sicer še ni.
Osebe, ki zaprosijo za začasno zaščito, pridejo najprej v sprejemni center v Logatcu, kjer potekajo registracija in zdravstveni pregledi, nato pa jih bodo premeščali v druge nastanitvene kapacitete, je pojasnila Štrukljeva.
Direktorica vladnega urada za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj danes na sestanku na Občini Ankaran. Foto: STA
Štrukljeva sicer ocenjuje, da se bo število beguncev iz Ukrajine še povečalo. Večina od nekaj več kot 3000 oseb je sicer trenutno pri zasebnikih, nove nastanitvene centre pa bodo odpirali glede na potrebe. Trenutno imajo v vladnem uradu v načrtu odpiranje centrov v Jelšanah, Velenju in Celju, je še navedla.
S četrtkovim sklepom vlade so bile sicer kot možne kapacitete določeni tudi druge kapacitete v lasti države, kot so dijaški in študentski domovi ter centri šolskih in obšolskih dejavnosti, s katerimi se bodo po besedah Štrukljeve tudi pogovarjali.
Ankaranska podžupanja Barbara Švagelj pa je poudarila, da so že v minulih dneh začeli z aktivnostmi za različne vrste pomoči. Konkretno bo občina poskrbela za prevoze otrok v šolo in pomoč pri zdravstveni oskrbi, "predvsem pa za tisto bolj neformalno obliko pomoči - prostovoljsko pomoč, materialno pomoč".
Občina je po njenih besedah v stiku z Rdečim križem, Slovensko filantropijo in Karitasom, k pomoči pa bodo pozvali tudi občane.
Policija je sicer od 24. februarja do vključno 16. marca dobila 766 namer za podajo vloge za mednarodno zaščito državljanov Ukrajine in 1648 vlog za začasno zaščito po zakonu o začasni zaščiti razseljenih oseb, so pojasnili na policiji.
Komentiraj
Btw, glede igle - nisem cepljen, se ne testiram, ne nosim maske.
Jaz agresivenjQuery1123036664328268388635_1647639734765 A to mogoce ker ne preneses resnice? Mogoce ker jaz napisem tko kot mislim in ne kot ti ki lezes v rit vsaki moni!
In te bolane fraze prihrani za scoje otroke ali vnuke to meni ne pali ves?
Zelim, da se vsi pokazemo kot pravi ljudje, ki znajo pomagati drugemu cloveku v stiski.Nekoc, ko bodo odsli domov ali pa kam drugam ali pa celo ostali tu, se nam bo to stokratno vrnilo. Mi bomo boljsi ljudje, sebe, svoje okolje, naso drzavo (na katero smo dostikrat jezni) bomo dostojno predstavili in bili ponosni, da smo dodali nas kamencek v mozaik pomoci, toplih besed in podpore ukrajinskim drzavljanom!
Ce nebi bilo tako naivnih ljudi..tebi podobnim bi nam.v lajfu šlo precej boljše!
Drugace pa pokazite solidarnost, pa ponudite bivanje tem " ukrajincem" pr vas doma. Pa riti nastavite tudi da vas dobro pokukajo