Na Debelem rtiču letujejo otroci iz Černobila

Koper

Kljub finančno težavnim časom Slovenija še naprej vodi nekatere projekte, ki pomagajo mladim žrtvam iz vsega sveta. V tem okviru so na letovanje na Debeli rtič prispeli otroci iz Ukrajine in Belorusije, žrtve tragične nesreče v Černobilu.

Čeprav je od nesreče minilo že več kot 25 let, imajo nekateri otroci zaradi nje še danes težave predvsem z dihali in boleznimi kože. Prav to pa sta področji, kjer Debeli rtič ne deluje zgolj kot letovišče, ampak tudi zdravilišče s svojimi rehabilitacijskimi programi.

Božo Cerar, sekretar na Ministrstvu za zunanje zadeve, je ob tej priložnosti dejal, da je to le eden od projektov, ki jih podpira naša država. "Skrb za otroke in njihovo dobrobit ter njihove pravice predstavlja eno od stalnic naše zunanje politike. Slovenija na tem področju pripravlja kar nekaj projektov. Od šole na Šrilanki pa vse do šole na Haitiju. Torej v revnih državah, ki so jih poleg vsega prizadele naravne katastrofe, kot so cunamiji in neurja. In v tem sklopu delujemo tudi na zahodnem Balkanu in ne nazadnje v vzhodni Evropi." Pomoč otrokom z območja Černobila predstavlja neke vrste stalnico, ki je uveljavljena že več let in se nadaljuje kljub težkim časom, ki jih doživlja Slovenija. Sprva so k nam prihajali le otroci iz Ukrajine, nato pa se projekt razširili še na Belorusijo, ki je zaradi černobilske nesreče prav tako utrpela hude posledice.

Po besedah generalnega sekretarja Rdečega križa Slovenije, Danijela Starmana, je letošnje letovanje že deveto po vrsti. "V vseh letih je tukaj letovalo okoli 400 otrok, ki so podvrženi programom zdravilišča. Gre za zdravljenje kožnih bolezni in bolezni dihal."

Deli novico: