MLADI V PIRANU HOČEJO DOSTOPNA STANOVANJA, MOTIJO JIH PODRAŽITVE AVTOBUSOV: Za začetek bodo ustanovili mladinski svet

Piran

Veliko je govora zadnja leta o tem, kako mladi zapuščajo Slovenijo in se selijo v druge države za boljšimi stanovanjskimi, poklicnimi in drugimi življenjskimi pogoji. Malo pa se jih v naši državi resnično vpraša, kaj si mladi želijo in potrebujejo, da bi ostali doma. Kot kaže, njihove potrebe niso tako zelo velike, ampak osnovne. Ko se je piranski župan Andrej Korenika pred dnevi srečal z mladimi na pogovoru iz oči v oči, so na prvem mestu izpostavili stanovanjski problem. Želijo si finančno in fizično dostopna stanovanja, ker "trenutne razmere vodijo v izseljevanje".

Mladi v Piranu niso le izpostavili problemov, ampak je zelo pomembno tudi to, da vidijo možnosti za izboljšave in imajo predloge. Moti jih, da so avtobusne povezave neustrezne in da so podražili mesečne vozovnice. Prav tako so opozorili, da je v piranski občini premalo kolesarskih stez.

Ko govorimo o možnostih izobraževanja in zaposlovanja v občini, so mladi Pirančani opozorili tudi na majhne možnosti za zaposlitev izven turistične branže.

Želijo si nove prostore za druženje, pa tudi športne površine, zato so predlagali, da se obnovi stadion v Sečovljah. Gre za 6.500 kvadratnih metrov veliko zunanje športno igrišče z akrilno podlago za rokomet, mali nogomet ali košarko in štiristezno tekaško stezo s tartanom dolžine 200 metrov. Ima stezo za sprinterske preizkušnje, trening skoka in troskoka v daljino ter površino za suvanje krogle.

Predvsem so problem številka ena mladim nedostopna stanovanja, ki so predraga. O izkušnjah mladih, ki najamejo stanovanje, potem pa lastnik zahteva, da se čez poletje izselijo, ker odda stanovanje po višjih cenah turistom, pa smo tudi že večkrat poročali. "Mladi si želijo finančno in fizično dostopna stanovanja, saj trenutne razmere pogosto vodijo v njihovo izseljevanje," navedbe mladih povzemajo na piranski občini, kjer dodajajo:

"Mladi si večinoma želijo ostati v občini Piran, vendar ob tem izpostavljajo nujnost reševanja zgoraj navedenih izzivov. Ključne izboljšave bi jim omogočile, da si tukaj ustvarijo prihodnost."

Če torej povzamemo, mladi v Piranu potrebujejo boljšo mobilnost, športne objekte in prostore za druženje, za aktivno preživljanje prostega časa, dostopna stanovanja in možnosti za zaposlitev. Želijo si tudi boljšo obveščenost o perečih temah, kot je mentalno zdravje in preprečevanje odvisnosti.

Županu Koreniki je bilo takoj jasno, da bo eno samo srečanje premalo, če želijo poiskati rešitve in narediti konkretne korake. "Občina Piran se zaveda pomembnosti vključevanja mladih v oblikovanje prihodnosti naše skupnosti," izpostavljajo na občini. Zato so se odločili, da bodo takšna srečanja mladih z županom organizirali redno.

V sodelovanju s Kulturnim izobraževalnim društvom PiNA se je pokazala potreba, da se v Piranu ustanovi mladinski svet, ki bo predstavljal most med mladimi in občino, preko katerega bo potekala komunikacija za boljšo vključenost mladih, da bodo lahko sodelovali pri oblikovanju odločitev, ki vplivajo na njihovo življenje in razvoj lokalne skupnosti.

S prvimi koraki za ustanovitev mladinskega sveta bodo začeli prihodnji mesec, ko bodo organizirali prve sestanke, na katerih se bodo dogovorili glede sestave mladinskega sveta, o začetku delovanja in uradni registraciji. Ustanovljen naj bi bil prihodnje leto. "Gre za pomembno telo, ki se bo financiralo iz občinskega proračuna, nudilo pobude ter sodelovalo v procesih odločanja na ravni piranske občine. Na ta način bodo mladi dobili neposredno platformo za izražanje svojih idej, potreb in predlogov," zaključujejo na Občini Piran.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  19 .11. 2024 ob  14: 46
Ja, predvsem pa so problem kolesarke steze
Martin Kacur |  19 .11. 2024 ob  08: 50
Pravilno. Končno so se zbudili.