MINISTRICA Z MODRIMI LUČMI MIMO KOLONE PO AVSTRIJSKI AVTOCESTI: Hotela je ujeti letalo, a jo je ujel radar

Kronika

26. maja letos je ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh obtičala v koloni na avstrijski avtocesti. Da ne bi zamudila letalskega leta v Ženevo z dunajskega letališča, je voznik njenega službenega vozila prižgal modre luči, nato pa ga je zaradi prehitre vožnje ujela radarska kontrola. Ker je storil prometni prekršek, poroča portal N1, je ministrstvo prejelo poziv avstrijske policije, naj jim posreduje informacijo, kdo je vozil vozilo. Namesto tega je ministrstvo pisalo slovenskemu veleposlaniku na Dunaju in poskušalo doseči umik pregona.

Emilija Stojmenova Duh

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je slovensko veleposlaništvo na Dunaju pozvalo, naj zaprosi avstrijske varnostne organe, da odstopijo od pregona in ne kaznujejo voznika, ker je službeno vozilo ministrstva obtičalo v koloni. Da ministrica ne bi zamudila leta, je bil voznik primoran prižgati modre luči. Dopis je podpisala državna sekretarka Aida Kamišalić Latifić.

Po navedbah zunanjega ministrstva je vožnja z modrimi lučmi dovoljena zgolj, ko je slovensko vozilo vključeno v tujo varovano kolono, sicer je prepovedano. In to je po poročanju portala N1 slovenski veleposlanik na Dunaju, Aleksander Geržina, ministrstvu za digitalno preobrazbo tudi pojasnil v odgovoru na dopis. Zapisal je še, da uporaba modrih luči v situaciji, v kakršni se je znašla ministrica, ni dovoljena niti v Sloveniji, na območju tuje države pa jih slovenska vozila sploh ne smejo uporabljati.

Kot so pojasnili na policiji, tudi v Sloveniji tuji državni organi na svojih vozilih ne smejo uporabljati modrih luči oziroma signalov, razen v primerih, ko policija zasleduje pobeglo vozilo, kar pa je urejeno z bilateralnim sporazumom med državama.

Kot so za N1 povedali na zunanjem ministrstvu, so ocenili, da ni ustreznih pravnih podlag za oprostitev kazni. "Vozilo je vozilo samo, torej ni bilo vključeno v varovano policijsko kolono, in je zato lahko vplivalo na hitrost vožnje," so pojasnili. Veleposlaništvu v Avstriji so predlagali, naj ministrstvu za digitalno preobrazbo svetuje, "da z vidika ugleda Republike Slovenije kazen poravna".

Stojmenova Duh ob tem vztraja, da na ministrstvu niso naredili nič narobe, saj naj bi ravnali v skladu s protokolom. Voznik naj bi najprej poklical Center za varovanje in zaščito in modre luči vključil šele, ko mu je inšpektor na centru to svetoval. Tudi zaprosilo veleposlaništvu na Dunaju, naj se obrne na avstrijske varnostne organe, naj bi poslali, ker so jih tako usmerili na Generalni policijski upravi.

Na policiji so potrdili, da sta voznik in inšpektor centra komunicirala, vendar naj bi dosedanje preverjanje pokazalo, da ostale navedbe ministrstva za digitalno preobrazbo ne držijo.

Kot neuradno poroča N1, naj bi inšpektor vozniku Stojmenove Duh pojasnil, da v tujini ne sme uporabljati modrih luči, če se bo za to odločil, pa je odgovornost njegova. Prav tako naj bi se omenjeni voznik pogosto posluževal modrih luči in verjetno ne brez navodil oziroma soglasja ministrice.

Voznik je avgusta letos avstrijskim varnostnim organom posredoval vse potrebne informacije.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Martin Kacur |  25 .09. 2024 ob  09: 33
Ne samo ,da je ženska, migrantka, čefurka kot si ona pravi, ta še sreče nima. Najboljše da je in fermo.