MATIČ O PRITISKIH NA TEDANJO UPRAVO LUKE: Začelo se je s projektom Drugi tir

Koper

Nekdanji predsednik uprave Luke Koper Dragomir Matić, ki skupaj z ostalima nekdanjima članoma uprave toži delodajalca zaradi njihovega odpoklica, je danes na sodišču govoril o pritiskih, ki so se začeli izvrševati na upravo od srede leta 2016 naprej, in sicer v zvezi s projektom drugega železniškega tira Divača–Koper.

Matić, ki skupaj s tedanjima članoma uprave Andražem Novakom in Ireno Vincek toži Luko Koper za 300.000 evrov zaradi ugotovitve ničnosti sklepov nadzornega sveta dne 29. decembra 2017, s katerim so bili vsi trije odpoklicani, je spomnil, da so se za družbo škodljive zahteve večinskega delničarja Luke začele v letu 2016 v zvezi z drugim tirom.

Pri tem je izpostavil izjave tedanjega infrastrukturnega ministra Petra Gašperšiča, da Luka Koper ne potrebuje drugega tira. Po tem, ko je javno mnenje pokazalo naklonjenost projektu, so se zadeve obrnile, od Luke pa se je zahtevalo, naj raje kot v drugi tir vlaga v zaledni terminal v Sežani, "kar pa ni imelo gospodarskih ali drugih logik".

Matić je omenil tudi besedne pritiske na sestankih, ki so šli v smeri, da če bi bil nekdo drug na položaju predsednika uprave, bi vlagal v sežanski terminal. Uprava je tem pritiskom nasprotovala, je dodal: "Mi smo ves čas zasledovali to, da delujemo v dobro družbe in gospodarno."

Nekdanji prvi mož Luke je izpostavil tudi pritiske, naj uprava Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) predloži informacije o poslovanju v večjem obsegu kot drugim delničarjem in v nasprotju z zakonom.

Na vprašanje sodnice Ive Ferjančič Štekar, kakšna je povezava med temi pritiski in razlogi za odpoklic, pa je Matić dejal, da je normalno, da pravi razlogi za odpoklic niso bili navedeni.

So se pa po njegovih besedah zatem pritiski na upravo začeli stopnjevati, komunikacija z ministrstvom je bila slaba, sestanki na SDH so potekali brez zapisnikov. V javnosti pa so se pojavljale lažne informacije, s katerimi se je škodovalo ugledu družbe.

Luka je bila prav tako naenkrat deležna nenormalno visokega števila inšpekcijskih nadzorov, je dejal Matić in dodal, da pa inšpektorji v 30 nadzorih razen manjše nepravilnosti v zvezi z neberljivostjo žiga, za katero so plačali 20 evrov globe, niso našli ničesar. Kot je povedal Matić, so jim inšpektorji sami pojasnili, da jim je bilo naročeno, naj se vrnejo in nekaj najdejo.

Nezaupnica upravi, ki jo je izrekla skupščina delničarjev, je bila tudi posledica rezultatov izredne revizije poslovanja Luke s t. i. podjetji IPS. Če je bil ta poslovni model nezakonit, se je nadaljeval še najmanj dve leti po njegovem odhodu in v neki obliki obstaja še danes, je poudaril Matić.

Revizorji so se s člani uprave srečali le enkrat in tedaj so jim sami priznali, da jim ni jasen okvir revizije in kako bodo le-to izpeljali. Z revizijskim poročilom so bili nato seznanjeni prek elektronske pošte večer pred sejo nadzornega sveta, ki je bila že naslednje jutro.

Nadzorni svet Luke Koper je upravo na čelu z Dragomirjem Matićem krivdno razrešila 29. decembra 2017 po tistem, ko so delničarji na izredni skupščini upravi izglasovali nezaupnico. Kot je po seji povedal Uroš Ilić, ki je tedaj postal tudi predsednik nadzornega sveta, so se za odpoklic odločili tako zaradi nezaupnice s strani delničarjev kot tudi zaradi hujše kršitve delovne obveznosti in nesposobnosti vodenja poslov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Bat32 |  30 .05. 2022 ob  13: 13
11
Ena redkih uprav Luke Koper, če ne edina katera ima čisto vest. ????????????????