NI VSE TAKO KOT ZATRJUJEJO ŽERJAVISTI? Uprava Luke Koper jim je že januarja poslala osnutek sporazuma, a odgovora ni bilo? (VIDEO)

Koper

Sindikat žerjavistov pomorskih dejavnosti Luke Koper je opozoril, da Luka Koper prvič po petih letih ni podaljšala socialnega sporazuma. Gre za dogovor med družbo in sindikatom, da bo med njima vladal socialni mir. Sindikat se s tem zaveže, da ne bo zaradi novih zahtev družbe stavkal, družba pa, da ne bo ukinila že predpisanih pravic. V sindikatu žerjavistov pravijo, da so pobudo za sklenitev socialnega sporazuma pisno podali že 22. novembra lani in da niso zahtevali nič več, kot so imeli že do sedaj. V Luki Koper pred kamero niso želeli, so pa svoja pojasnila posredovali pisno. 

Uprava Luke Koper in sindikat žerjavistov sta februarja 2018 podpisala sporazum, ki družbi zagotavlja dolgoročni socialni mir. Po takratnih protestih se je prav s tem stanje umirilo. Delavci zdaj opozarjajo na slabo vodenje družbe. Sprašujejo se, kakšno sporočilo pošilja družba poslovnim partnerjem, če socialnega sporazuma ne podaljša.

Že januarja naj bi žerjavisti pisno prejeli osnutek sporazuma s strani uprave, na katerega niso niti odgovorili

V sindikatu navajajo, da so na podaljšanje socialnega sporazuma opozarili že novembra lani. Potekel je februarja letos, a kot pravijo sindikalisti, "glede na vsebino dobivamo enostavčne odgovore in zadeva ne gre naprej". Opozorili pa so tudi na druge težave znotraj družbe.

Sindikat podrobno predstavlja časovnico dogajanja. Do  sestanka z upravo je prišlo 1. decembra 2022, kasneje so upravo pisno opozorili na zamujanje z opredelitvijo do njihovih izhodišč za sklenitev socialnega sporazuma. Udeležbo na sestanku, ki naj bi bil na pobudo uprave 19. januarja, so zavrnili "zaradi nepriloženih gradiv".

"Šele 20. januarja, torej dva meseca po našem pozivu k sklenitvi sporazuma in podaji izhodišč, smo prejeli upravin prvi in edini predlog socialnega sporazuma," poudarjajo. Konec januarja so upravo opozorili na pomanjkljivosti osnutka, ki pa ga je uprava ocenila za "celovit in popoln". Štiri dni pred potekom socialnega sporazuma, to je 20. februarja 2023, je SŽPF upravo opozoril, da so v predlogu zanemarili večino njihovih izhodišč, sestanek, do katerega je prišlo 4. aprila, pa je zato minil brez vidnejšega napredka.

"V socialnem sporazumu nismo zahtevali nič več, kot smo že do sedaj imeli urejene delavske pravice in plačila za delo. Vendar žal na strani uprave ni posluha in niti ni zaznati resne namere po sklenitvi socialnega sporazuma. To nas skrbi predvsem zaradi negativnega sporočila, ki ga neobstoj socialnega sporazuma daje poslovnim partnerjem," med drugim navajajo v SŽPD.

A zadeva naj ne bi bila tako enoplastna. Kot smo neuradno izvedeli, je uprava sindikatu konec januarja poslala predlog osnutka socialnega sporazuma. Ob tem naj bi jih prosili za preučitev dokumenta, a po naših informacijah niso prejeli nobenega odgovora s strani sindikata.

Odziv Luke Koper

V Luki Koper so se na očitke sindikata odzvali pisno. Izpostavili so, da je bil socialni sporazum podpisan 24. februarja 2021 in je predvideval "spremembo tarifnega dela kolektivne pogodbe, ki se nanaša na regres za letni dopust ter lestvico skupinske delovne uspešnosti". Temeljil pa da je na predpostavki negotovega poslovnega okolja kot posledica pandemije koronavirusa.

Ker od sprejetja poslovnega načrta za leto 2023 ni prišlo do posebnih okoliščin, ki bi vplivale na njegovo izvajanje ocenjujejo, da je poslovni načrt "še vedno ustrezna osnova za merjenje uspešnosti poslovanja družbe". 

Med drugim so navedli tudi, da uprava Luke Koper "veliko naporov vlaga v izvajanje obsežnega investicijskega cikla, o čemer priča tudi dejstvo, da je družba v času mandata te uprave sprejela za približno 430 milijonov končnih investicijskih odločitev".

Čeprav v sindikatu opozarjajo na krizo vodenja družbe, pa na drugi strani pojasnjujejo, da je "organizacijska klima znotraj družbe nad slovenskim povprečjem, prav tako kot zadovoljstvo zaposlenih z vodstvom družbe". A da se zavedajo, da imajo možnost izboljšave predvsem na področju srednjega in nižjega vodstvenega kadra. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
 |  07 .04. 2023 ob  11: 09
-7
Sindikat je zato da se boribza delavske pravice. Torej delovni pogoji da so dostojni in varni, ter pošteno plačilo. Vsega tega je v luki v izobilju, vse je nadpovprečno. Da ne govorimo celo preveč v mnogih primerih. Od tu naprej sindikat nima kaj brbljat. In ker nimajo kaj drugega delat, bi se oni šli kar nekakšno saomupravno vodenje. Mislim, da smo že videli kako se to konča. Vsak naj skrbi za svoje delo in če v sindikatu pač nimajo kaj delat, naj pač delajo tisto za kar so v bistvu zaposleni.
kokodek |  06 .04. 2023 ob  07: 13
16
za pravce se je treba vsak dan borit!!!