Letošnja mednarodna konferenca FDI Summit 2013, ki se bo v prestolnici odvila v torek, bo potekala pod naslovom Jasna vizija za prihodnost. Na njej bodo sodelovali številni visoki predstavniki iz sveta politike in gospodarstva, tradicionalno pa bodo na njej govorili o tujih investicijah in aktualnih temah.
Zbrane bodo med drugim nagovorili predsednica vlade Alenka Bratušek, minister za finance Uroš Čufer, minister za notranje zadeve Gregor Virant in generalni direktor za srednjo in jugovzhodno Evropo pri Evropski banki za obnovo in razvoj (EBRD) Jean-Marc Peterschmitt.
Tokratni, četrti FDI Summit bo potekal na ljubljanski ekonomski fakulteti. Na sedmih okroglih mizah bo nastopilo okoli 30 govorcev. Organizatorji skupaj pričakujejo okoli 200 gostov iz Slovenije in tujine, so sporočili iz ljubljanske ekonomske fakultete in časnika The Slovenia Times, ki organizirata dogodek.
Govorci se bodo posvetili temam o jasni prihodnosti, s katerimi želijo opozoriti, da Slovenija ne potrebuje neskončnih in pogosto samouničujočih političnih razprav. Po njihovem mnenju namreč država potrebuje takojšnje ukrepanje - aktivno gospodarsko politiko in sprejetje nujnih strukturnih sprememb.
Dopoldne bo tako govora predvsem o tem, ali Slovenija s sprejetimi ukrepi znova pridobiva kredibilnost, da je končno resno na poti privatizacije, razprava pa bo šla še v smeri učinkovitega javnega sektorja. Popoldne se bodo udeleženci posvečali vprašanju, zakaj vlagati v Slovenijo, kako pripraviti učinkovito promocijo države ter kako zmagovalno mentaliteto slovenskih športnikov preseliti v gospodarstvo.
Na konferenci bo tradicionalno govora tudi o tujih investicijah v Sloveniji.
Na konferenci bo tradicionalno govora tudi o tujih investicijah v Sloveniji. Tujci za državo pravijo, da je lahko zelo privlačna za naložbe, saj ima dobro infrastrukturo, privlačno davčno politiko in dobro usposobljeno delovno silo. Najbolj problematične pa so administrativne ovire.
Tako je nedavno ocenil denimo prvi mož družbe TAM Durabus Holger Postl, ki je letos na pogorišču nekdanje Tovarne vozil Maribor oživila proizvodnjo avtobusov, in bo na konferenci eden od govorcev. "Najbolj problematično je ogromno administracije. Vsaj del teh opravil bi morale prevzeti pristojne inštitucije v Sloveniji. To bi kazalo spremeniti, saj za nekatere investitorje naloga ni lahka," je ocenil.