Pred dnevi je v koprsko pristanišče priplula patruljna francoska ladja Commandant Bouan. Obisk ladje naj bi kazal na večdesetletno odlično sodelovanje Slovenije s francosko vojsko in mornarico. Letos je Slovenijo obiskalo sedem vojaških ladij iz ZDA, Brazilije, Italije in Francije. "Večina obiskov je bila povezanih z rotacijo zavezniških sil v Evropi in povezanega tranzita čez Slovenijo," pojasnjujejo na obrambnem ministrstvu. Dve naj bi pripluli zgolj na vljudnostni obisk, ena pa se je udeležila vaje zaščite in reševanja na morju.
LAHKO POSTANE LUKA KOPER VOJAŠKA TARČA? Ministrstvo za obrambo tega ne izključuje
Koper
Patruljna ladja francoske mornarice Commandant Bouan
Kot pravijo na obrambnem ministrstvu, postanek ladje v našem pristanišču običajno traja tri do pet dni. Obiski potekajo po vnaprej usklajenem programu, ki vključuje srečanje z županom, sprejem pri poveljniku 430. mornariškega diviziona, ogled turističnih znamenitosti, skupno usposabljanje in podobno. Občasno se vojaške ladje v koprski luki oskrbijo tudi z gorivom in osnovnimi stvari, vendar "oskrbo zagotavlja zunanji izvajalec".
Letos se je v koprskem pristanišču privezalo sedem vojaških ladij. Lani je bilo takih obiskov pet, leta 2022 jih je bilo šest, leta 2021 jih je bilo osem (pet vojaških ladij v sklopu vaje Adrion Livex) in trije običajni obiski, leta 2020 pa so Slovenijo obiskale štiri vojaške ladje.
Posadka vsake vojaške ladje je takoj ob svojem prihodu seznanjena z napotki in pravili, ki se jih morajo držati v času postanka v našem mestu. "Varnostna priprava se vedno izvede na ladji, takoj ob prihodu. Obiskovalce se seznani z varnostnimi in okoljevarstvenimi določili ter omejitvami, ki jih morajo upoštevati v času obiska," poudarjajo na obrambnem ministrstvu.
Ker se konflikt v Ukrajini zaostruje, nevladne organizacije in različne civilne iniciative pa že dlje časa opozarjajo, da je Luka Koper pristanišče članice zveze Nato, smo obrambno ministrstvo vprašali, kako ocenjujejo takšna opozorila. Lahko postane koprska luka potencialna vojaška tarča? Pa tudi, ali imajo pripravljene scenarije in načrte s področja zaščite in reševanja v primeru morebitnega napada, ki bi ogrozil življenja bližnjih stanovalcev?
Ameriška vojaška ladja Carson City, hitra transportna ladja, katamaran za prevoz potapljačev in druge opreme za skupne misije
Kot je v svojem odgovoru izpostavilo ministrstvo, je Luka Koper bila aprila 2014 s sklepom vlade določena kot gospodarska družba, katere dejavnost je posebnega pomena za obrambo Slovenije. S tem je postala nosilec obrambnega načrtovanja in ima izdelan obrambni načrt. "Nedvoumno je, da ima luka glede na svoj geostrateški položaj, naloge in vlogo pomorske vstopne točke v severnem Jadranu, poseben pomen tako za domače in tuje gopodarstvo, kot tudi na področju nacionalne varnosti in obrambe," navajajo.
Koprsko pristanišče je izjemno pomemben deležnik pri izvajanju mednarodnih obrambnih aktivnosti pri premikih vojaških zmogljivosti, je pomorska točka izkrcanja za zagotavljanje podpore države gostiteljice v Sloveniji, t.i. Seaport of Debarkation (SPOD). "Glede na zgoraj navedeno je lahko tarča različnih oblik udejstvovanj, ki lahko bolj ali manj vplivajo na nemoteno izvajanje nalog družbe in zagotavljanje storitev v miru ter izvajanje nalog v času kriz, naravnih nesreč, izrednega ali vojnega stanja," razlagajo na ministrstvu in dodajajo:
"Za pravočasno preprečevanje različnih možnih tveganj in hiter odziv ali odpravo posledic ima Luka Koper vzpostavljene notranje kontrole, načrte in postopke v okviru lastnega poslovanja in s tem povezane ocene tveganja. Posamezne ocene so predvidene tudi s predpisi s področja obrambnega načrtovanja in kriznega upravljanja. Na podlagi načrtov pa pripravljajo rešitve, postopke in ukrepe za zaščito. Navedeno je tudi predmet usklajevanj s pristojnimi ministrstvi in ne nazadnje preverjanja preko inšpekcijskih nadzorov."