LADJA REX PONOVNO OŽIVELA V SKULPTURI: Poklon z originalnimi deli legendarne čezoceanke (FOTO)

Koper

Alja in Rea sta večkrat slišali starše, ko so kraju pri enem najbolj znanih ovinkov med Koprom in Izolo rekli "pri Rexu". Vedno ju je zanimalo, kdo ali kaj je pravzaprav ta Rex, dokler nista slišali celotne zgodbe o veličastni ladji, ki je nekoč kraljevala na morju. Ob 80. obletnici napada na ladjo Rex sta se tako pridružili številnim domačinom in obiskovalcem, ki so počastili ta zgodovinski dogodek in obudili spomine na ladjo, ki še danes močno odmeva v srcih lokalnih prebivalcev.

Tudi Alja in Rea zdaj poznata zgodovino Rexa in vesta zakaj ta ovinek starši imenujejo "pri Rexu"

Včeraj, 8. septembra, smo obeležili 80. obletnico napada zavezniških letal na ladjo Rex. Italijansko čezoceanko je zadelo 123 letalskih raket, gorela je štiri dni, se prevrnila na levi bok in delno potonila. Pred tem je nasedla na plitvini med Koprom in Izolo.

Filatelist Gorazd Budal, zbiratelj artifaktov z Rexa in avtor skulpture na fotografiji Slavka Franca, ter Filatelistični klub (FK) Koper so obletnico obeležili najprej 5. septembra s predstavitvijo zgodbe o REX-u v Kulturnem domu v Izoli z razglednico mogočne ladje (na ta dan so REX-a privlekli v Koprski zaliv). Izvirna razglednica avtorja Alda Brovaroneja je del Budalove osebne zbirke.

Razglednica ladje

Točno na dan napada, torej 8. septembra, pa je potekala postavitev novega obeležja. Skulpturo ladje Rex, ki jo je ustvaril Slavko Franca, so postavili kot nadomestek za ploščo, ki jo je odnesla zadnja tramontana, kljub temu da je bila postavljena na težji skali. Na slovesnosti so se zbrali tako sedanji kot nekdanji prebivalci Moleta, ki so v tistem času živeli v bližini ladje.

Kot nam je zaupal Franca, gre za zbirko iz kosov lesa, ki jo je naredil v treh dneh. "Zanimivost te skulpture je, da so na njej originalni deli iz ladje REX, ki sem jih nabral še kot mlad fant, v začetku 60. let," nam je povedal. "Dimniki, jambora, dvigalo in okna so originali Rexa." Skupna želja vseh je, da bi obeležje ostalo zaščiteno pred morebitnim lokalnim vandalizmom.

Čeprav je o ladji Rex ogromno znanega, tudi zato, ker so se mnogi posvetili preučevanju le-te, ostaja tudi nekaj neznank. Franco Juri, eden izmed avtorjev monografije 'Rex: Mit iz plitvine', ki nosi podnaslov 'Od blišča do propada v obujeni spomin', pojasnjuje: "Nejasno ozadje nemške izbire lokacije, kjer je Rex nasedel in je bil po treh dneh tudi raketiran. Morda tudi, ali je bil datum 8. september izbran slučajno oziroma ne; natančno eno leto po kapitulaciji fašistične Italije. Čemu toliko streliva za uničenje tako rekoč prazne ali skoraj prazne ladje?".

V sredo, 11. septembra, pa pride na vrsto izid nove filatelistične razglednice FK Koper. Na ta dan je namreč prišlo do dokončnega uničenja ladje, ki se je prevrnila.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Šperjo |  10 .09. 2024 ob  21: 48
mah ........
kaslc |  10 .09. 2024 ob  10: 15
Bi bilo bolje da si šel z "ženo" na 1liter Malvazije h Kralju, kot pa da si ustvaril tale zmazek.