Križ ponovno gorel

Kronika

Sprehajalci, ki so se v sredo zjutraj sprehajali po strunjanskem krajinskem parku nad Mesečevim zalivom, so lahko ponovno videli prizor, ki se je pred desetimi leti že pojavil na fotografijah. Tako kot takrat, je namreč ponovno gorel sveti križ. Ravno pred meseci so ga sneli, da bi ga pripravili za veliko versko slavje, ki je predvideno za avgusta letos. Prebivalci Strunjana so zaradi dogodka zgroženi.

Kriz gorec simbolicna

Po desetih letih se je kipar Dean Verzel ponovno vrnil na "mesto zločina" in znova zažgal križ. Skupaj s pomočniki je zažgal kamnito skulpturo v obliki križa, ki so jo kot zahvalo prvič postavili mornarji in ribiči leta 1600, saj naj bi jih božja pomoč takrat rešila pred nevihto. Domačini so križ ravno po prvem vandalskem dejanju, ki ga je omenjeni storil pred desetletjem, pred meseci obnovili, saj so mu želeli povrniti prvotni sijaj. V tokratni akciji je z Verzelom sodeloval pesnik in filozof Andrej Medved, ki je med gorenju deklamiral pesem.

Za prekršek je sicer predvidena globa v višini 125 evrov, pravi Marko Starman, direktor Krajinskega parka Strunjan.

Pri prvem požigu je v sklopu "umetniškega projekta Sveti križ"  Verzelu asistiral tudi fotograf Goran Bertok. Betonski križ sredi krajinskega parka Strunjan sta takrat ovila v zaščitno aluminijasto folijo in posebno oblogo ter ga polila s petrolejem in tako zanetila ogenj. Med gorenjem je tudi takrat, tokrat filozof Peter Mlakar, deklamiral pridigo v svojem slogu.

Policistov takrat na kraj dogodka ni bilo. Projekt pa so mnogi razumeli kot svojevrstno umetniško provokacijo."Križ je simbol zahodne civilizacije, ne le krščanstva, in škofu Metodu Pirihu sem v dvournem pogovoru to tudi povedal. Kot tudi to, da je šlo za radikalno dejanje, ki je po "radikalnosti" zelo blizu Kristusovemu dejanju. Znotraj projekta so bili uporabljeni elementi, ki so vspodbudili vprašanje, zakaj dogodka nismo prijavili? Odgovor je preprost, ker za to ne bi pridobili dovoljenja. Tudi na simbolni ravni se nam je zdel to radikalen poseg v smislu revolucionarnih dejanj," je takrat za časnik Mladina razložil Verzel.

Dejanje je padlo pod lupo policistov šele, ko ga je prijavil lokalni župnik, ker naj bi s tem skrunili kulturni spomenik in žalili verska čustva.

Oba umetnika sta bila ovadena s strani okoljskega ministrstva. Po tem, ko se na piranskemu sodišču nista pojavila niti obdolženca, kot ne odvetniki tožnika in so obravnavo zaradi bolezni sodnice celo prestavili,  sta bila na koncu oba umetnika oproščena.

Deli novico: