KRIPTOGOLJUFI SPET V AKCIJI: Izolanki z bančnega računa pobrali prek 30.000 evrov!

Piran

Izolanko je prejšnji ponedeljek poklicala ženska zaradi zaslužka s kriptovalutami. Vodila jo je čez postopek, da si je naložila aplikacijo, nato pa je Izolanka ugotovila, da so ji z računa pobrali prek 30.000 evrov. Na Policijski upravi (PU) Koper so letos obravnavali splete goljufije, ki presegajo milijon evrov škode, ob tem pa opozarjajo na vse večje število goljufij z lažnimi obvestili o dobičku pri investiciji v kriptovalute.

V petek, 19. julija, je Policijska postaja Izola prejela prijavo spletne goljufije. Kot so pojasnili na PU Koper, je v ponedeljek, 15. julija, oškodovanka na svoj mobilni telefon prejela klic s slovenske mobilne številke. "Klicateljica je bila ženska, ki se je predstavila z imenom Simona. Govorila ji je, da ima na računu kriptovalut nek znesek, oškodovanka je verjela, saj je pred časom dejansko nalagala v kriptovalute. Ženska ji je razložila postopek in jo vodila, da si je naložila aplikacijo za oddaljen dostop do elektronske naprave," navajajo na koprski policiji.

Oškodovanka je isti dan ugotovila, da je nekdo z njenega računa prenakazal prek 30.000 evrov. Policisti zadevo preverjajo in obravnavajo kot kaznivo dejanje goljufije.

Na PU Koper so letos obravnavali spletne goljufije, ki presegajo milijon evrov škode. Koliko od tega gre na račun goljufij s kriptovalutami, se ne da oceniti, ker na policiji ne vodijo posebne evidence višine materialne škode, povezane samo s kriptovalutami.

Med najnovejšimi znanimi primeri je tudi oškodovanka na Štajerskem, ki se je obrnila na štajerske policiste, potem ko se je odzvala na spletni oglas in nato po navodilih za zdaj še neznanega storilca namestila spletno aplikacijo, s katero je goljufom omogočila dostop do spletne banke. Goljufi so ji izpraznili račun, tako da je praktično čez noč ostala brez skoraj 40.000 evrov prihrankov.

Zato policija opozarja na vse večje število goljufij z lažnimi obvestili o dobičku pri investiciji v kriptovalute. Goljufi kličejo na naključne telefonske številke in se lažno predstavljajo kot uslužbenci znanih menjalnic kriptovalut; oškodovancem zagotavljajo, da jih na virtualni denarnici čakajo sredstva v višini nekaj tisoč evrov.

Zahtevani pogoj za izplačilo teh sredstev pa je namestitev programa za oddaljen dostop (Anydesk) na računalnik in/ali mobilni aparat. V nadaljevanju storilci upravljajo z računalnikom, vstopijo v spletno banko in odtujijo vsa sredstva, ki so na voljo na računu.

Zato policija opozarja, da se ne oglašate na neznane telefonske klice iz tujine, gre lahko tudi za ponarejene slovenske telefonske številke

Če sprejmete klic s ponudbami o zaslužku s kriptovalutami, nemudoma prekinite povezavo, na računalnik ali telefon ne nameščajte programov za oddaljen dostop, nikomur ne dovolite upravljanja z vašim računalnikom ali telefonom in nikomur ne dovolite dostopa do vaše spletne banke.

"Ob morebitnem oškodovanju zberite vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronsko pošto, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP številke) in se za prijavo čimprej obrnite na najbližjo policijsko enoto in svojo banko," svetuje policija.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Stric iz ozadja |  24 .07. 2024 ob  12: 45
Easy money, easy go....
vseved |  24 .07. 2024 ob  11: 23
@ištrijan, mogoče pa je tudi ona nategnila kakšnega naivneža in mu pobrala denar.!?
Ištrijan |  24 .07. 2024 ob  10: 46
15
Mene zanima kako tako neumni ljudje, kot so ti iz psripevka, uspejo sploh pridet do tako viskoih zneskov, 30 tisoč oziroma 40 tisoč evrov, ko pa jih prva budala, ki jih pokliče na telefon tako na lahko oplete in pokrade?!