KRIMINALISTI NA SEDEŽU SPLOŠNE PLOVBE V PORTOROŽU: Želeli naj bi izsiliti 6,4 milijona evrov od države, v podjetju za zdaj ne komentirajo

Kronika

Kriminalisti danes opravljajo sedem hišnih preiskav na območju Kopra in Ljubljane. Po poročanju portala Siol preiskave potekajo tudi v prostorih Splošne plovbe. Preiskovali naj bi sume kaznivih dejanj v povezavi z neuspešnim sprejemanjem novele zakona o davku na tonažo, zato so tudi na finančnem ministrstvu.

Po pojasnilih Generalne policijske uprave kriminalisti preiskujejo več stanovanjskih prostorov in osebnih avtomobilov ter poslovne prostore ene gospodarske družbe in prostorov državnega organa. Po poročanju portala Siol gre za družbo Splošna plovba in ministrstvo za finance.

V Splošni plovbi za zdaj informacij ne dajejo, na ministrstvu za finance pa so potrdili, da kriminalistična preiskava pri njih poteka. "S kriminalisti sodelujemo in jim zagotavljamo vso potrebno dokumentacijo, podrobnosti pa zaradi interesa preiskave ne moremo komentirati," so navedli. Preiskave potekajo zaradi utemeljitve sumov kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in napeljevanja k temu kaznivemu dejanju.

Ovadbo je vložil odbor za finance in monetarno politiko

O tem, da Splošna plovba prodaja koprsko palačo Tarsia, kjer imajo sedež Primorske novice, poslovno stavbo v centru Portoroža in bližnjo vilo San Marco, smo že poročali. Čeprav je lastnik in predsednik uprave Splošne plovbe, Jochen Döhle, večkrat zanikal prodajo časopisnega podjetja Primorske novice, naj bi vendarle bilo za njen nakup kar nekaj interesentov. Prav tako naj bi Rok Hladnik zapustil položaj direktorja Primorskih novic in avgusta prevzel mesto prokurista v Splošni plovbi.

Omenjeni sumi so po pojasnilih policije povezani s pripravo in potrditvijo zakona, ki bi tuji gospodarski družbi, ki jo obvladuje podjetje z območja Policijske uprave Koper, omogočil izognitev plačilu davčne obveznosti, družba pa bi s tem pridobila protipravno premoženjsko korist v vrednosti več milijonov evrov.

Po poročanju Siola naj bi ovadbo v začetku letošnjega leta vložil odbor DZ za finance in monetarno politiko, ki je obravnaval predlog spremembe zakona o davku na tonažo, s katero je vlada želela podaljšati ugodnejšo davčno obravnavo oz. shemo državne pomoči na področju mednarodnega pomorskega prometa in ohraniti pogoje reinvestiranja ladjarjev.

Rok Hladnik naj bi z avgustom zapustil mesto direktorja Primorskih novic in postal prokurist v Splošni plovbi. 

Obstoječi zakon med drugim določa, da se dohodki od prodaje ladij, ki so vključeni v sistem davka na tonažo, v roku petih let od prodaje porabijo za nakup ene ali več ladij oz. ladjarske družbe ali deleža ladjarske družbe. V nasprotnem primeru jih mora po poteku tega obdobja vključiti v obračun davka od dohodkov pravnih oseb.

Želeli naj bi izsiliti 6,4 milijona evrov od države, v podjetju za zdaj ne komentirajo

Predlagana novela zakona pa je predvidela rešitev, ki bi natančno določila izračun dohodkov od prodaje ladij, ki se vključijo v obračun davka od dohodkov pravnih oseb, če pogoj reinvestiranja ni izpolnjen.

Jochen Döhle

Siol je spomnil, da je Splošna plovba leta 2012 prodala ladje v protivrednosti 6,4 milijona evrov, a kupnine ni vložila v nakupe novih ladij. V družbi so zato, tudi ob grožnji siceršnjega odhoda iz Slovenije, želeli, da bi jih država za nazaj opravičila plačila 6,4 milijona evrov davka.

Predlagane zakonske novele DZ nato ni sprejel, zato je tudi po pojasnilih policije kaznivo dejanje ostalo pri poskusu. Predkazenski postopek, ki ga usmerja Specializirano državno tožilstvo, sicer na policiji vodijo zoper tri fizične osebe, odvzemi prostosti in pridržanja pa niso predvidena.

Deli novico:

Itak zastaranje |  05 .07. 2018 ob  22: 26
druščina :), nimam časa grem na tenis, je izjavil predsednik..., ko so ga novinarji spraševali o nepravilnostih okoli plovbe. Ali gre samo za drżavni pralni stroj ali korak naprej se bo šele videlo
bdi |  05 .07. 2018 ob  20: 34
poglejte si bdi in vse bo bolj jasno:)
Jaz |  05 .07. 2018 ob  15: 44
več angažiranosti NPU pri Splošni plovbi bi obrodilo več  spoznanj o pomembnih prevarah, ki jih pravna in pravična država ne tolerira.   Marionetno vodstvo SP, je precej časa uživalo zaupanje zgolj na samohvali  o velikem znanju v pomorskem svetu, ki pa ni obrodilo sadov uspeha. Ni vse zlato kar se sveti.   Prodaja palače Tarsia, nakup ladij od lastnika po transfernih cenah, nezaposleni  in prevarani pomorščaki delničarji, bistveno povečanje nezgod pri delu ima vzrok, ki je zavit v paketu nepravične privatizacije Splošne plovbe
Siol  |  04 .07. 2018 ob  22: 31
100-milijonska izguba Splošne plovbe
V preteklosti so delničarji Splošne plovbe opozarjali tudi na sume oškodovanja družbe pri prodaji ladij v obdobju od 2007 do 2011. Splošna plovba, ki posluje tudi prek dveh podjetij na Maršalovih otokih oziroma v Liberiji (gre za znani davčni oazi), naj bi namreč od svojega večinskega lastnika iz Nemčije kupovala ladje po večkratni ceni. Ko je ladje v letu 2016 dokončno prodala, je zaradi odpisov njihove vrednosti ustvarila več kot 100 milijonov evrov izgube.
Ćižo |  04 .07. 2018 ob  18: 47
Rokec, da ne boš šel "klavir špilat".....nekaj hudo je začelo smrdet.....glede na to, da so odzadaj prekaljeni stari mački me nebi čudilo, da bo "takratko" potegnu mali povzpetnež, ki so ga kupili s par tisoč €...oni pa so pobasali na mio €.
Obala |  04 .07. 2018 ob  16: 38
to je sam ena od serije dejanj domnevno kriminalne srenje pri in po privatizaciji Splošne plovbe. Brez zavor...
katastrofa |  04 .07. 2018 ob  15: 26
ehhh, Primorske novice.... res so lažnjive novice z nesposobnimi novinarji in uredniki...