Ministrstvo za naravne vire in prostor pripravlja štiri državne prostorske načrte za polje vetrnih elektrarn na območju sežanske in divaške občine, a domačini so proti, saj bo to povzročilo hudo degradacijo okolja. V Občini Divača kot alternativo podpirajo postavitev sončnih elektrarn na degradiranih območjih. Eno takih je znotraj avtocestnega razcepa Gabrk, kjer bo avstrijski investitor postavil sončno elektrarno z močjo 8,5 MW.
KRAŠEVCI SE BORIJO PROTI VETRNIM ELEKTRARNAM: Kot alternativo predlagajo postavitev sončnih
Slovenija
Sklepa o izvedbi državnega prostorskega načrta (DPN), ki ju je vlada sprejela leta 2022, predvidevata postavitev vetrnih elektrarn pri Dolenji vasi, ki spada pod divaško občino, in na območju Griže-Veliko Polje, ki spada pod sežansko občino. Aprila letos je družba AAE Gamit iz Rečice pri Savinji povabila na sestanek člane agrarne skupnosti v Krajevni skupnosti (KS) Vrabče, kjer je močno završalo, saj so domačini absolutno proti.
Da vetrnih elektrarn nočejo, so jasno povedali tudi domačini v Občini Divača, tamkajšnji občinski svet pa je željam občanov sledil. Divaška občina je zato državi kot alternativno predlagala postavitev sončnih elektrarn. "Vendar ne vsepovprek, ampak na degradiranih območjih. Imamo veliko naravne in kulturne dediščine, zato je potrebno takšne objekte umeščati smiselno," pravi divaški podžupan Mario Benkoč.
Novembra 2023 je bil tako izdelan elaborat za postavitev sončne elektrarne Jezerce severno od Divače, znotraj avtocestnega razcepa Gabrk, na katerega ni bilo pripomb. Na 11,85 hektarja velikem območju bodo postavili sončno elektrarno z močjo 8,5 MW, transformatorsko postajo ter priključni vod na elektroenergetsko omrežje. Invstitor je avtrijska družba Enery Power Holding, ki je oktobra 2021 v Sloveniji ustanovila hčerinsko podjetje za projektiranje Enery SLO.
"Investitor je pred dvema tednoma podal vlogo za gradbeno dovoljenje, tako da bi bila lahko elektrarna postavljena in pričela delovati v prihodnjem letu. Dogovor je, da se bo 10 odstotkov energije, ki jo bo proizvedla sončna elektrarna, prodalo po proizvodni ceni občini oziroma za merilna mesta občine. Pogovarjamo se, da bi to energijo odkupoval Kraški vodovod," pojasnjuje Benkoč.
Divaška občina ima v načrtu postaviti še eno sončno elektrarno v opuščenem kamnolomu Laže. Gre za investicijo v sodelovanju s Soškimi elektrarnami Nova Gorica (SENG). Elektrarna z močjo 10 MW naj bi proizvedla 4 MW za občino, 1 MW za merilna mesta občine in 2 MW za divaška gospodinjstva. Postavili naj bi jo v dveh do treh letih. Ker je opuščen kamnolom že sam po sebi degradirano območje, se tudi domačini strinjajo s postavitvijo sončne elektrarne.
Komentiraj
Če Kraševci nočejo panelov in vetrnice.
Prevzemite vi ostali jugoslovani
Petrolejke, sveče in drva ter popoln izklop elektrike.
Pa naj se grejo ekologije, kot se spodobi.