V šempetrski bolnišnici so kot prvi v Sloveniji začeli izvajati metodo v-NOTES, ki pomeni veliko novost na področju ginekoloških operacij. Z uporabo nove metode se izognejo vidnim brazgotinam na trebušni steni, okrevanje bolnic je krajše in hitrejše, operacije pa krajše od klasičnih ali laparoskopskih.
KRAJŠE OPERACIJE IN HITREJŠE OKREVANJE BREZ BRAZGOTIN: V šempetrski bolnišnici so prvi v Sloveniji začeli izvajati metodo v-NOTES
Slovenija
S to novo metodo bodo lahko veliko žensk operirali brez ran in vbodlin na trebušni steni. Za dostop do trebušne votline uporabljajo nožnico. "To je velik napredek, ki si še utira pot v Evropi. Tako sledimo stroki," je na današnji novinarski konferenci povedala vodja ginekološkega oddelka v šempetrski bolnišnici Barbara Venier.
"V-NOTES združuje prednosti laparoskopskega in vaginalnega pristopa z uporabo napredne platforme za vzpostavitev in vzdrževanje pnevmoperitoneja, kar omogoča vidljivost. To pomeni, da je pot v trebušno votlino zagotovljena s tesnilom, ki vzpostavlja zatesnitev nožnice. Tako lahko vzpostavimo dovolj velik pritisk v trebušni votlini in je tako sploh mogoče delati z endoskopsko kamero," je še povedala.
S to tehniko lahko odstranjujejo samo maternico, maternico z jajcevodi, maternico z jajcevodi in jajčniki ali samo jajcevode, samo jajčnike ali samo cisto na jajčnikih. Do zdaj so opravili devet operacij po metodi v-NOTES in vse so bile uspešne. Prvo operacijo so opravili 5. septembra lani.
Z novo metodo, ki se v nekaterih evropskih bolnišnicah uporablja že od leta 2015, se je Venierova seznanila v italijanski bolnišnici. Sedaj pa predaja znanje tudi drugim slovenskim kolegom, saj so si novo metodo že ogledali zdravniki iz Ptuja, Izole in Novega mesta.
"Vesela sem, da smo to metodo začeli uspešno uveljavljati v Sloveniji, ker ne moremo biti otok sredi Evrope, kar se tiče te novosti. Ker nimamo še veliko izkušenj, smo previdni. Če že prvič doživiš neuspeh, se metoda zagotovo pokoplje za nekaj let," je še poudarila Barbara Venier.
Z operacijo po novi metodi pa so zadovoljne tudi pacientke, je povedala Barbara Kerkoč-Rudolf. Zanje je manj boleča, manjša je uporaba analgetikov, po operaciji pa se hitreje lahko vrnejo domov. Če jo v nekaterih evropskih medicinskih centrih opravljajo že ambulantno, ostanejo pacientke v šempetrski bolnišnici dva do tri dni.