Protikorupcijska komisija pod vodstvom Gorana Klemenčiča je ugotovila, da je pri projektu vzpostavitve brezžičnega interneta v občini Piran prišlo do določenih nepravilnosti. Na občini ugotovitve komisije spoštujejo, se pa z njimi ne strinjajo.
Sporno naj bi bilo predvsem to, da je občina prevzela podjetje, ki je bilo ustanovljeno v Ljubljani, nato pa prenešeno na obalno kozmetičarko. Ta je nato podjetje z direktorjem Mitjo Cestnikom prenesla na občino, ki je za tem podjetju spremenila ime in dejavnost, tako je nastala družba Obalni tehnološki sklad, d. o. o. Cestnik je med drugim tudi občinski svetnik SD.
Protikorupcijska komisija je ugotovila, da "je župan Peter Bossman zanemaril svojo odgovornost, ko kot zakoniti zastopnik občine kljub tveganim okoliščinam, s katerimi se je seznanil, ni odstopil od podpisa pogodbe o prevzemu podjetja in ni preveril vseh relevantnih dejstev skupaj s predhodnim vrednotenjem in oceno pričakovanih stroškov za občino."
Lokacije brezplačnih wifi točk
Komisija zato ocenjuje, da je prišlo v konkretnem primeru do izkrivljanja pravnih pravil, ki urejajo način in postopke ustanavljanja občinskih podjetij ter imenovanje vodstev teh podjetij. Tako naj bi občina delovala v nasprotju s pričakovano integriteto, kot je opredeljena v tretji točki 4. odstavka ZintPK. Zadeva naj bi padla tudi pod drobnogled koprskih kriminalistov.
Na občini prepričani, da je bilo vse zakonito
Na poročilo KPK so se že odzvali na občini, kjer so zapisali, da ugotovitve komisije sicer spoštujejo in bodo zato vprašanje statusa podjetja obravnavali že na prihodnji seji občinskega sveta, so pa kljub temu prepričani, da je bilo ravnanje občine v tem primeru v skladu z zakonodajo in pričakovano integriteto.
Oddajnik za brezplačni internet
"Komisija je sama ugotovila, da niti Statut Občine Piran niti Zakon o javnih financah, ki natančneje določa pojem donacije, ne urejata konkretnega primera prenosa lastniškega deleža podjetja na občino, zato ni povsem jasno, kako so v komisiji sprejeli stališče, da je v tem primeru prišlo do izkrivljanja pravnih pravil. Namen Občine Piran v resnici nikoli ni bil izogibanje odločanju na občinskem svetu ali zagotavljanje službe točno določenemu posamezniku, temveč izključno zagotoviti čimprejšnjo cenovno ugodno vzpostavitev najhitrejšega javnega brezžičnega omrežja v Sloveniji. Ta cilj je bil dosežen," so zapisali v svojem pojasnilu. Med drugim pa so še zapisali, da tudi komisija ni potrdila suma korupcije s strani župana Petra Bossmana in ugotavlja, da vtis, da je župan Bossman s svojega položaja aktivno napravil uslugo občinskemu svetniku, ne odraža dejanskega stanja. "Prepričani smo, da je občina Piran svoje javno brezžično omrežje vzpostavila v skladu z veljavno zakonodajo, kar se bo nedvomno izkazalo v nadaljnjih pravnih postopkih," so sklenili.
Čigave zeljne buče se skrivajo za mahinacijo goljufije 110kEUR?
Ne bom komentirala, to kar si napisala oziroma napisal. Rada bi te samo spomnila, če želiš ostati anonimna oziroma anonimen, samo spremeni stil pisanja, ker je očitno kdo se skriva za tvojim vzdevkom! :) Ciao