KOPRSKI OBČINI SE NASMIHAJO ŠTEVILNE ZAPUŠČENE NEPREMIČNINE: Zakon o dedovanju jih bo podaril občinam

Koper

Koprska občina si z novimi spremembami zakona o dedovanju obeta rešitev problema številnih zapuščenih nepremičnin zlasti na podeželju, kjer neizvedeni zapuščinski postopki in neznani dediči onemogočajo ureditev zemljiškoknjižnega stanja, zaradi česar trpijo občinski infrastrukturni projekti. Nove spremembe naj bi postopke pospešile in omogočile prenos nepremičnin brez dedičev v last občine.

Ministrstvo za pravosodje je pripravilo spremembe zakona o dedovanju, s katerimi bodo nepremičnine brez dedičev prešle v last občine, obenem pa se bo skrajšal rok, v katerem se lahko neznani dediči priglasijo na sodišču. Trenutno je v veljavi enoletni rok, po novem pa naj bi se to skrajšalo na tri mesece, oklici pa naj bi se objavili le še na spletnih straneh sodišč.

Med pobudniki sprememb zakona v smeri pospešitve zapuščinskih postopkov je bila prav Mestna občina Koper (MOK), saj je problem dolgotrajnih ali celo neizpeljanih zapuščinskih postopkov prav na območju slovenske Istre, kjer je bilo v preteklosti največ izseljevanja, zelo izrazit. Posledica tega so številni primeri starih lastniško neurejenih nepremičnin z neurejenim zemljiškoknjižnem stanjem, saj so dediči so že pokojni ali pa razseljeni. Ugotavljanje dednih deležev za te nepremičnine je dolgotrajno; po smrti lastnika ni dedičev ali pa nikoli niso bili izvedeni zapuščinski postopki.

Po grobi oceni je 20 do 30 odstotkov nepremičnin v številnih koprskih vaseh neaktiviranih. "Neaktivirana nepozidana stavbna zemljišča so značilnost celotnega podeželja MOK - od Topolovca, Gradina, Rakitovca, Zazida do Movraža, Smokvice, Krkavč in Koštabone," navajajo v kabinetu župana Aleša Bržana.

Ob tem poudarjajo, da gredo predlagane zakonske rešitve v pravo smer. "Ocenjujemo, da rešitve, ki jih je pripravilo ministrstvo, pomenijo prvi korak v pravo smer. Bi pa želeli, da se naredijo bolj korenite spremembe pri reševanju problema pokojnih dedičev in tistih, ki so se preselili v tujino, s Slovenijo nimajo nikakršnih stikov in so v praksi nedosegljivi," poudarjajo .

Zelo visok delež neaktiviranih nepremičnin v številnih koprskih vaseh namreč predstavlja veliko oviro pri izvedbi infrastrukturnih projektov, saj je za gradbeno dovoljenje treba pridobiti soglasje lastnika nepremičnine. "Trenutno stanje med drugim vpliva na izvedbo občinskih infrastrukturnih projektov, zlasti na področju rekonstrukcije cest, kjer so soglasja lastnikov obvezna. Zato ocenjujemo, da bi zakonske spremembe občutno pospešile izvedbo tovrstnih projektov."

Če bodo predlagane spremembe sprejete - podpirajo jih tudi v Skupnosti občin Slovenije -  bodo torej zapuščene nepremičnine prešle v last občine, ki jih namerava prenesti na stanovanjski sklad, zemljišča pa uporabiti za infrastrukturne projekte. "Objekte, namenjene stanovanjski rabi, ki bi na ta način lahko prešli v last MOK, bi lahko prenesli na stanovanjski sklad ali prodali, vendar ne pričakujemo, da bi šlo za obsežen stanovanjski fond. Najpomembnejši cilj občine je v svojo last pridobiti zemljišča, ki jih potrebuje za infrastrukturni razvoj podeželja," so v odgovoru na naše vprašanje, kaj nameravajo narediti z novim občinskim premoženjem, zapisali na MOK.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
nylarazgotra |  24 .07. 2024 ob  15: 58
10
Katastrofa!!!! Kako lahko podprejo tak zakon. To je cista kraja. Nepremicnine so sigurno last nekoga, tudi pravnukov kateri so dediči in živijo v nekem drugem kontinentu. Ni pravično si prilastiti nekaj kar ti ne pripada. Tak zakon NE SME iti v veljavo.
vseved |  23 .07. 2024 ob  12: 06
15
Ta ideja o podržavljenju je zagotovo zrasla v glavi tistega bolanega Luke Mesca in Mihe kordiža,ki nista do sedaj ustvarila centa v življenju.
Ištrijan |  23 .07. 2024 ob  08: 22
70
Poceni in na "elegantnen način" bojo trapolerji preko občine prišli do zanimivih nepremičnin. S tako spremembo zakona so mrhovinarji na nepremičnine že v nizkem startu, kako jih pograbit. Hunta ljubljanska že komaj caka kako pograbit vse te nepremičnine v Istri.
Martin Kacur |  23 .07. 2024 ob  07: 28
63
Morali bi jih nameniti mladim in ne prodajat za"naložbe" in Ljublančanom.