Koprski Pokrajinski muzej v soboto, 15. junija 2013, pripravlja bogat niz prireditev pod skupnim naslovom Renesansa v Kopru, katerega vrhunec bo odprtje nove stalne muzejske zbirke Renesansa. Kot je poudaril direktor muzeja Luka Juri, s sobotnim dogajanjem med 16. uro in polnočjo šele začenjajo razvijati zgodbo renesanse v mestu, ki je nekoč veljalo za "istrske Atene".
S sobotnim dogajanjem, ki bo potekalo v okviru poletne muzejske noči, bo Pokrajinski muzej predstavil obdobje, ki je za Koper pomenilo kulturni, družbeni in ekonomski vrhunec in ki predstavlja identiteto, s katero želijo ponovno napolniti mesto, je na današnji novinarski konferenci pojasnil Juri.
V soboto popoldne se bodo tako zvrstile delavnice renesančnega plesa (med 16. in 18. uro) in renesančnih pričesk za dekleta (med 17. in 18.30) ter prikaz postopkov restavriranja predmetov (od 19.15 do 20. ure), ki bodo pozneje na ogled na razstavi.
Za brezplačno sodelovanje na delavnicah se je potrebno predhodno prijaviti na renesansa@pmk.si.
Na Titovem trgu se bo med 20. in 21. uro predstavilo okoli 40 metalcev zastav z okolice Padove, poleg njih bo tudi renesančna oborožena skupina, ki bo imela parado po mestnem središču. Obiskovalci si bodo lahko ogledali še prikaz starodavnega mečevanja.
Osrednji dogodek bo večerno odprtje razstave (ob 21. uri), ki pravzaprav predstavlja šele začetek zgodbe o renesansi, s katero želijo dolgoročno zapolniti identiteto Kopra. Z italijanskimi metalci zastav so se namreč dogovorili o začetku dolgoročnega sodelovanja, tako da naj bi v roku enega leta tudi Koper dobil svojo skupino metalcev zastav, podobno pa želijo narediti še z renesančnimi figuranti in plesalci. Ob 22. uri pa prebivalce in obiskovalce Kopra vabijo na ogled predstave renesančnih plesov in koncert.
Na novi stalni razstavi bo na ogled muzejsko gradivo, ki bo prvič predstavljeno javnosti in ki sega vse do druge polovice 17. stoletja, je pojasnil kurator razstave Edi Gardina. Postavitev bo vključevala tako večje, monumentalne eksponate, kot tudi manjše izdelke iz keramike in malo bronasto plastiko. Izstopale bodo doprsne podobe petih koprskih podestatov ter kamniti kip Pravičnosti s konca 15. stoletja, ki je izvorno stal na Pretorski palači.
Benetke so v istrskih obalnih mestih zapustile neprecenljivo dediščino, pečat obdobju, ki velja za zlato dobo Beneške republike in provincialnih mest, kot je bil Koper, pa sta dala zlasti kamen in slikarstvo, je dejal Grdina. Ob tem je izpostavil potrebo, da se umetnine, ki so bile ob začetku druge svetovne vojne odnešene v Italijo, vrnejo v Koper.