KOLESARJI OSTALI Z DOLGIM NOSOM: Nomago na Kolobusu noče več prevažati električnih koles (FOTO)

Koper

Regionalni razvojni center Koper je tudi letošnje poletje organiziral brezplačne avtobusne prevoze od Kopra do Krasa in nazaj – s Kolobusom. Potnikom oziroma kolesarjem je bil na voljo ob sobotah in nedeljah, še zadnjič bo odpeljal proti Krasu ta konec tedna. Gre za turistični produkt financiran iz evropskih sredstev, ki so se ga zagotovo posluževali tudi gosti. Glede na to, kar se je pripetilo našemu bralcu, pa se postavlja resno vprašanje, ali si lahko izvajalec storitve dovoli samovoljno spreminjati pravila, če ni sposoben zagotoviti brezhibne storitve – in to kar sredi sezone. Za povrhu še brez obvestila potnikom.

Minuli konec tedna, ko je šofer avtobusa povedal kolesarjem, da električnih koles ne prevažajo več. Foto: bralec

Kolobus je to poletno sezono začel voziti 6. julija. Nazadnje bo iz Kopra krenil proti Krasu ta konec tedna. Gre za brezplačne avtobusne prevoze za potnike in kolesarje. Avtobus krene z glavne avtobusne postaje v Kopru proti Kozini, nato do Rodika, Škocjanskih jam, Lipice, Divače, Sežane in Štanjela. Od tu se vrne v Sežano, gre do Divače, Škocjanskih jam, Rodika, Kozine in nazaj v Koper na glavno avtobusno postajo. Vnaprejšnje rezervacije mest na avtobusu niso mogoče.

Na naše uredništvo se je obrnil bralec, ki je povedal, da jih je minuli konec tedna šofer Kolobusa zavrnil in jih ni želel peljati do Kozine, ker naj ne bi prevažali električnih koles. "Nazadnje smo se peljali 6. julija in takrat ni bilo nobenih težav," je povedal bralec in dodal:

"Nikjer ni navedeno, da prevoz električnih koles ni dovoljen. Edini pogoj je teža do največ 20 kg, kar seveda ni problem. Večina električnih koles brez baterije tehta manj kot 20 kg. Za odstranitev baterije pa potrebujemo le približno pet sekund."

Fotografijo je bralec naredil 6. julija letos, ko je Kolobus njegovo električno kolo brez težav odpeljal na Kras. 

Prevoze Kolobusa opravlja podjetje Nomago, zato se je bralec obrnil nanje. Kot so mu odgovorili, prevozov električnih koles dejansko ne opravljajo. Kot so navedli, tega ne počnejo "zaradi varnosti, ker je obseg ohišja širok in pasovi ne zagotovijo dovolj varnega prijema", saj v primeru poškodb za nastalo škodo na kolesu odgovarjajo oni. Precej nenavadno, da takšno odločitev sprejmejo sredi poletne sezone in to brez, da bi o tem obvestili potnike.

Kot navaja bralec, v nobenem pravilniku nimajo zabeleženega opozorila, da električnih koles ne prevažajo. Poleg tega se je s Kolobusom in svojim električnim kolesom v začetku julija letos brez težav že peljal iz Kopra na Kras. V čem je torej težava?

Kolobus je storitev, ki je del projekta Adrioncycletour, program Interreg Italija–Slovenija 2021–2027, v 80 odstotkih financirana s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj v višini 3,5 milijona evrov. 875.000 evrov oziroma 20 odstotkov so prispevale občine Komen, Hrpelje - Kozina, Sežana in Divača. Projekt se zaključi konec avgusta prihodnje leto.

Vodilna partnerka projekta je Furlanija - Julijska krajina, partnerji pa so še Regionalni razvoji center Koper, Regionalna razvoja agencija Gorenjske (BSC Kranj), Posoški razvojni center, Občina Kobarid, LAS Vzhodnega Veneta (Vegal) in Promo Turismo (FVG).

Projekt je namenjen promociji kolesarskega turizma kot oblike trajnostnega turizma in opredelitvi kolesarske povezave ob obali Severnega Jadrana, ki pelje skozi Veneto, Furlanijo in slovensko Istro. Kolesarska povezava je del jadransko-jonske povezave, ki poteka od juga Italije preko Slovenije, Hrvaške, Bosne, Črne gore in Albanije do Grčije. Projekt ima tri sklope.

V prvem sklopu želijo okrepiti sodelovanje turističnih ponudnikov na lokalni, regionalni in čezmejni ravni, izboljšati kakovost ponudbe in konkurenčnost ponudnikov. To naj bi dosegli s posodobitvijo podatkov o znamenitostih in storitvah ob kolesarski poti.

V drugem sklopu bodo v Kobaridu zgradili del manjkajoče kolesarske poti od Starega Sela do mejnega prehoda Robič, v Furlaniji bodo uredili odsek Soške kolesarske poti, ki se navezuje na čezmejno os med Gorico in Novo Gorico, vzpostavili pa bodo tudi štiri intermodalne storitve. Kar pomeni prevoz koles z vlakom po Bohinjski železniški progi in z avtobusom iz Kopra na Kras ter iz Posočja v Čedad. Del projekta je tudi vzpostavitev ladijske linije za prevoz koles med štirimi mesti slovenske Istre.

Za obalno-kraško regijo sta bili v lanski in letošnji poletni sezoni bistveni dve zadevi. Ladijska linija za prevoz potnikov in koles med štirimi obalnimi mesti, kar vse do 1. septembra oziroma prihajajočega vikenda opravlja Zlatoperka. In povezava med Koprom in Krasom s Kolobusom.

Brezplačna storitev Kolobus je dobro oglaševana in zagotovo jo mnogi domačini ponudijo svojim gostom, saj je kolesarjenje na Krasu izredno priljubljeno med turisti. Potem pa se zgodi, da izvajalec storitve, v tem primeru Nomago, očitno samovoljno in sredi sezone priredi pravila. Za podrobnejša pojasnila smo se obrnili na Nomago in na Regijski razvojni center Koper, ki je partner v evropskem projektu. Njihove odgovore bomo objavili takoj, ko jih prejmemo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
japajade |  28 .08. 2024 ob  08: 02
19
Nomago ne prevaža električnih koles zato, ker je 7 julija s prikolice med vožnjo padlo eno od električnih koles in se močno poškodovalo ! Znanci, ki so bili prisotni tisto nedeljo , so mi povedali, da je bilo že v Kopru dokaj konfuzjo stanje in je na prikolico vsak po svoje nalagal svoje kolo , ker voznica ni želela sodelovat v smislu, po njenih besedah , da je ona plačana samo za vožnjo, ne pa tudi za nalaganje in pritrditev tovora, v tem primeru koles ! Kolikor sem se pozanimal , je bil moški, kateremu je med vožnjo padlo kolo, pripravljen tudi na tožbo proti Nomagu, vendar mu je potem zavarovalnica od Nomaga plačala popravilo kolesa, ki je baje zneslo preko 2000 evrov . Problem projekta "kolobus", ki je v osnovi čudovito zastavljen projekt je izbira popolnoma neustreznega prevoznika, kateremu se gre predvsem za denar, ne pa tudi za izvedbo in varnost le tega ! Sama prikolica za prevoz koles je neustrezna s še bolj neustreznimi nosilci za kolesa , ki so stari in že dodobra razmajani ! Če samo pogledate tujce, kako prevažajo predvsem e-kolesa na prikolicah (naložena po vertikali 40 e-koles in več) , pa se jim nič ne zgodi , kaže na to, kako tujci pristopajo do prevoza e-koles ! Tudi v preteklih letih je Nomago, kot nosilec prevoza pri projektu "kolobus" , prevažal e-kolesa in se ni nič zgodilo, vendar so se kolesa nalagala po vertikali in vedno je pri pritrditvi sodeloval voznik, 7 julija ni bilo tako ! Predvsem bi se morali odgovorni pri Nomagu zavedati, da ko je kolo na prikolici, potem je za prevoz le tega odgovoren prevoznik, posledično voznik !