Vladna koalicija je včeraj strankam opozicije poslala vabilo za sodelovanje pri sprejemanju pomembnih odločitev za prihodnost Slovenije. Kot je v pogovoru na Televiziji Slovenija povedal premier Janeza Janša, gre za neke vrste obnovitev oz. vzpostavitev sodelovanja med vlado in opozicijo, podobno Partnerstvu za razvoj iz mandata 2004-2008.
KOALICIJA OPOZICIJI PONUDILA ROKO: Predlagajo neke vrste partnerstvo za razvoj
Slovenija
"Predlagamo enak pristop, torej možnost opozicijskih strank, da sodelujejo pri pripravi ključnih zakonskih projektov, ki jih bo treba sprejemati, ne da gredo v koalicijo ali prevzamejo odgovornost," je v intervjuju dejal Janša. Ugotavlja namreč, da zaradi izzivov, ki čakajo državo, "potrebujemo širše sodelovanje". "Na ta način smo v mandatu 2004-2008 uskladili 52 sistemskih zakonov," je dejal.
Slovenijo čaka pomembno obdobje gospodarskega okrevanja
V sporazumu, ki ga je Janša objavil na Twitterju, bi vse stranke in poslanca manjšin ugotovili, da Slovenijo po spopadu z epidemijo novega koronavirusa čaka pomembno obdobje gospodarskega okrevanja, ko je nujno sprejemati nekatere sistemske reforme, ki so potrebne za napredek. Pri tem bi izrazil voljo in namero, da omenjene naloge in cilje oblikujejo skupaj, ne glede na to ali so posamezne stranke podpisnice v koaliciji ali opoziciji.
Koalicija @strankaSDS @StrankaSMC @NovaSlovenija @strankaDeSUS danes strankam opozicije pošilja vabilo za sodelovanje pri sprejemanju pomembnih odločitev za prihodnost #Slovenija Roka je ponujena pic.twitter.com/pKLQqJo6G9
— Janez Janša (@JJansaSDS) May 28, 2020
S sporazumom bi stranke dogovorile tudi pravila sodelovanja, pri čemer sporazum določa, da nobene od podpisnic ne zavezuje k vnaprejšnjemu soglasju k posameznim zakonom, prav tako v ničemer ne vpliva na ustaljene postopke delovanja opozicije. Podpisnice bi določile tudi konkreten, terminsko določen program aktivnosti.
Podpisnice bi ustanovile tudi t. i. partnerski svet, kot posvetovalni organ, v kateri sodelujejo predstavniki vseh.
Koordinator Levice Luka Mesec je v nocojšnjem pogovoru z opozicijo na Televiziji Slovenija povedal, da so predlog sporazuma prejeli, a v stranki ocenjujejo, da ne "potrebujemo sporazuma z vlado, ampak alternativo oblasti in na tem bomo delali".
V SAB po besedah predsednice Alenke Bratušek sporazuma še niso videli, že zdaj pa vladi vrača žogico: "Vložili smo že kar nekaj predlogov. Naj jih podprejo, pa se lahko pogovarjamo."
V SNS pa bodo po besedah predsednika Zmaga Jelinčiča sporazum podpisali. "Državi je namreč treba pomagati, ne pa zavirati in metati pesek pod kolesa," je pojasnil odločitev.