Smučanje je vedno veljalo za šport, namenjen predvsem višjemu ali tako imenovanemu premožnemu srednjemu razredu prebivalstva. Kljub temu da živimo ob morju, se je ta strast dobro prijela tudi v naših krajih. Kot kaže, tudi kriza te strasti ni ugasnila, le navade so se nekoliko spremenile.
Če se za konec tedna odpravite na eno od italijanskih smučišč v Furlaniji-Julijski krajini, kamor obalni smučarji najraje zahajajo, vam bo takoj jasno, da ima skoraj polovica vseh parkiranih avtomobilov slovensko registracijo.
Smučanje je torej še vedno "in", to pa potrjujejo tudi v smučarskih klubih. Bojan Šturm, predsednik SK Capris, nam je tako pojasnil, da se zaradi krize ni bistveno znižalo število smučarjev, ki hodijo z njimi vsako leto na sobotne izlete.
"Nekaj malega je sicer vpis upadel, a ne bistveno. Smo na ravni lanskega leta, ta ravan pa je zelo podobna tisti pred krizo. Večinoma tako starši pošiljajo svoje otroke v šolo smučanja. Morda se na račun tega sami odpovejo smučanju, a mi še vedno peljemo ob sobotah dva avtobusa otrok v Forni di Sopra."
Podobno je tudi v SK Izola. "Mi letos pripravljamo sedem izletov, kar je sicer nekaj manj kot lani, pa vendar ni prišlo do drastičnega padca. Imamo vpisanih 60 otrok, kar znese za en avtobus, to pa je naše dolgoletno povprečje," je pojasnil Marko Bonin, član upravnega odbora.
Tudi zimovanja še vedno privlačijo
Izolski klub sicer zimovanj, to je tedensko smučanje v času šolskih počitnic, že več let ne organizira, SK Capris pa pri tem opaža, da so slednja še vedno zelo priljubljena, čeprav za štiričlansko družino precej izdatna. Teden dni snežnih radosti se prične pri približno poldrugem tisočaku. "V tistem tednu, ko imamo počitnice Primorci in Ljubljančani, so termini praktično polno zasedeni, v drugem terminu, ko imajo počitnice v vzhodni Sloveniji, pa je stanje povsem drugačno," je še pojasnil Šturm. Kriza se sicer nekoliko pozna pri nabavi opreme, kjer se starši vse pogosteje odločajo za nakup rabljene opreme za otroke, to pa naredijo večinoma na sejmih.
Več iz rubrike Družba: