KITAJSKI STROKOVNJAK: Pandemija koronavirusa bi se lahko končala junija, a le pod temi pogoji!

Svet

Vrhunec epidemije novega koronavirusa na Kitajskem je mimo, pandemija v svetu pa bi lahko trajala še do junija, je ocenil vodja kitajske strokovne skupine za boj proti koronavirusu Zhong Nanshan. Opozoril je sicer, da je to odvisno predvsem od tega, kako odločne bodo države v ukrepih za preprečevanje širjenja virusa.

"Glede na to, da se nekatere države ne posvečajo dovolj problemu širjenja virusa in epidemiološki situaciji, ni primerno napovedovati, kdaj bi se pandemija lahko končala. Glede na normalne okoliščine novi koronavirus ne bi smel biti zelo aktiven med visokimi poletnimi temperaturami. Vendar pa bo to odvisno od tega, koliko pozornosti bo temu posvetila vsaka država," je dejal Zhong.

"Če bodo države z resno epidemiološko situacijo še okrepile omejevalne ukrepe, pa mislim, da bi se epidemija lahko končala junija," je po poročanju ruske tiskovne agencije Tass še dodal 83-letni kitajski infektolog, ki se je v začetku tisočletja boril tudi proti sarsu. Pojasnil je, da so na Kitajskem številni ljudje, ki so bili okuženi, to prestali asimptomatsko, torej ne da bi zboleli. Prav tako je nizek odstotek ponovne infekcije med tistimi, ki so se že pozdravili.

Kitajske oblasti so medtem že znižale stopnjo nevarnosti zaradi epidemije na nizko, je sporočil tiskovni predstavnik kitajske komisije za javno zdravje Mi FengKitajska je danes poročala o osmih novih primerih okužbe z novim koronavirusom v zadnjih 24 urah, kar je najmanj od začetka vodenja evidenc pred sedmimi tedni. Skupno je bilo doslej okuženih 80.813 ljudi. Covid-19 je zahteval še sedem življenj, skupno 3176.

WHO: Pandemijo covida-19 lahko nadzorujemo

Pandemijo covida-19 lahko nadzorujemo, če bodo države okrepile ukrepe, pa je včeraj dejal generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Je pa izrazil zaskrbljenost, da se nekatere države ne spopadajo v zadostni meri z novim koronavirusom, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "To je pandemija, ki jo lahko nadzorujemo," je dejal Tedros diplomatom v Ženevi.

WHO je v sredo izbruh covida-19 razglasila za pandemijo, države pa po oceni Tedrosa ne bi smele opustiti svojih naporov za omejitev širjenja, temveč jih okrepiti. "Res nas skrbi, da se nekatere države s to grožnjo ne soočajo s potrebno ravnijo politične odločnosti," je opozoril. "Zamisel, da bi države morale preiti od obvladovanja na blažitev, je napačna in nevarna," je dodal o ukrepih.

Izpostavil je, da bi lahko rešili življenja le, če se omeji širjenje virusa oziroma vsaj upočasni. Zato je treba izolirati čim več primerov in v karanteno postaviti tudi njihove najbližje stike. Države bi morale testirati vsakega, za katerega sumijo, da je okužen, je pozval.

Novi koronavirus so potrdili že v 125 državah. Po celem svetu se je doslej okužilo več kot 128.000 ljudi, od tega jih je več kot 4700 umrlo, 68.000 ljudi je ozdravelo.

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija