KITAJSKA ŽELI VZORNO OBLEČENE DRŽAVLJANE: Kršiteljem zakona grozi celo zaporna kazen

Svet

Morebitna prepoved oblačil, ki bi lahko 'ranila čustva kitajskega naroda', je sprožila burno razpravo na Kitajskem. Če bo novi zakon sprejet, bi lahko osebe, ki ga kršijo, doletele denarne ali celo zaporne kazni. V osnutku zakona sicer ni natančno opredeljeno, kaj točno predstavlja kršitev, zato javnost in stroka pozivata k večji jasnosti, da bi se izognili morebitnim zlorabam.

Kitajska je nedavno predstavila niz predlaganih sprememb v zakonodaji na področju javne varnosti. Zakon o oblačilih je takoj vzbudil odziv javnosti, mnogi so ga označili za pretiranega in absurdnega. Osebe, ki nosijo oblačila, ki 'spodkopavajo duha ali ranijo čustva kitajskega naroda', bi lahko oblasti pridržale do 15 dni in kaznovale z denarno kaznijo v višini 5.000 juanov (okoli 637 evrov).

Predlagane zakonske spremembe prav tako prepovedujejo 'žaljenje in obrekovanje domačih junakov in mučenikov' ter vandalizem nad njihovimi spominskimi kipi. Kitajci se zdaj na sprašujejo, kako lahko organi pregona enostransko določijo, kdaj so bila čustva naroda 'prizadeta'. Do besedila novega zakona so kritični tudi pravni strokovnjaki, ki opozarjajo, da bi lahko prihajalo do zlorab.

Profesorica prava na Kitajski univerzi za politične vede in pravo, Zhao Hong, je ocenila, da bi pomanjkanje jasnosti lahko vodilo v kršitve osebnih pravic. Navedla je primer iz lanskega leta, ko so v mestu Sudžou pridržali žensko v kimonu in jo obtožili 'izzivanja' ter povzročanja težav, ker je nosila japonsko oblačilo. Incident je sprožil ogorčenje na kitajskih družbenih medijih, poroča BBC. Marca letos pa je policija aretirala žensko, ki je na nočni tržnici nosila repliko japonske vojaške uniforme.

Kitajski predsednik Ši Džinping si, odkar je na položaju, prizadeva na novo opredeliti definicijo 'vzornega kitajskega državljana'. Leta 2019 je kitajska komunistična partija izdala 'moralne smernice', med katerimi so denimo vljudnost in 'vera' v predsednika Šija in njegovo stranko.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija