KITAJSKA POSPEŠENO KREPI SVOJE VESOLJSKE AMBICIJE: Izstrelila je satelite za konkurenco SpaceX-ovemu Starlinku

Svet

Kitajska je ta teden naredila pomemben korak naprej v svojem prizadevanju, da ustvari konkurenco SpaceX-ovemu Starlinku, ko je izstrelila prvega od načrtovane konstelacije 14.000 satelitov, ki bodo iz vesolja oddajali širokopasovno internetno povezavo. Osemnajst satelitov je bilo v torek izstreljenih v nizko zemeljsko satelitiorbito (LEO) z raketo Long March-6, poročajo državni mediji.

To konstelacijo, znano pod imenom Qianfan ali Spacesail, so domači mediji označili kot kitajski odgovor na Starlink, ki ga upravlja ameriško podjetje SpaceX. Qianfan je le ena izmed več načrtovanih ali že delujočih velikih vesoljskih projektov, ki v različnih državah ponujajo širokopasovne satelitske internetne storitve. Med vodilnimi na tem področju je Starlink, ki ima v orbiti že več kot 6.000 satelitov in si prizadeva povečati število na kar 42.000. Pričakuje se, da bo Starlink v prihodnjih letih ostal prevladujoč igralec zaradi svoje prednosti v času in naprednih izstrelitvenih zmogljivosti.

Medtem ko večina ljudi dostopa do interneta prek kablov in druge zemeljske infrastrukture, je satelitska internetna povezava postala ključna storitev za podeželska, slabše opremljena in katastrofalno prizadeta območja. Prav tako se smatra kot bistvena za razvoj tehnologij, kot so avtonomna vozila in druge naprave, povezane z internetom – področja, na katerih si Kitajska prizadeva voditi. Qianfan, ki je znan tudi kot G60 Starlink, je ena izmed treh načrtovanih kitajskih mega konstelacij, ki bi lahko v prihodnjih letih v nizko zemeljsko orbito poslala skoraj 40.000 satelitov. Mega konstelacije so omrežja, sestavljena iz stotin ali tisočev krožečih satelitov.

Izstrelitev prihaja v času, ko Kitajska povečuje svojo komercialno vesoljsko industrijo kot del širših prizadevanj Pekinga, da utrdi svoj položaj kot dominantna sila v vesolju. Država je že dosegla izjemne korake v svojem ambicioznem nacionalnem vesoljskem programu, ki vključuje načrte za postavitev astronavtov na Luno do leta 2030, hkrati pa izstreljuje vojaško povezane satelite za navigacijo, komunikacijo in nadzor. Nadzor nad širokopasovnimi satelitskimi konstelacijami v nizki orbiti bi lahko Kitajski prinesel velike koristi, pravijo strokovnjaki, saj bi lahko njena podjetja ponujala storitve tako doma kot po svetu, obenem pa okrepila diplomatski vpliv Pekinga, nadzor nad pretokom podatkov in nacionalno varnost.

Razvoj konstelacije Qianfan, ki jo vodi šanghajsko vladno podprto podjetje Shanghai Spacecom Satellite Technology (SSST), bo tudi test kitajske sposobnosti proizvajanja in izstrelitve satelitov v velikem obsegu in v kratkem časovnem obdobju. Konstelacija naj bi do konca leta 2025 zrasla na več kot 600 satelitov, s ciljem, da do leta 2030 doseže več kot 14.000 satelitov, ki bodo zagotavljali širokopasovni internet po vsem svetu, poroča državni televizijski kanal CCTV. Ta številka bi bila "dovolj, da bi pokrili večino človeških naselij," je za CCTV povedal Zhu Xiaochen, namestnik direktorja projekta.

Kitajska se v svoji poti proti razvoju širokopasovnih mega konstelacij sooča z različnimi tehničnimi in operativnimi izzivi, a glede na to, da je vesolje za Peking nacionalna prioriteta, z obsežno podporo kitajske komunistične partije, financiranjem, podporo občinskih vlad in regulativno svobodo, je pričakovati, da bo Kitajska nadaljevala s hitrim napredkom v vesolju.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija