KITAJSKA KMALU NE BO VEČ ŠTEVILKA ENA NA SVETU: Po prebivalstvu jo bo prehitela ta država

Svet

Indija bo Kitajsko glede na ocene Združenih narodov po številu prebivalcev prehitela do sredine leta. Takrat bo Indija štela 1,4286 milijarde, Kitajska pa 1,4257 milijarde prebivalcev, izhaja iz danes objavljenega poročila sklada ZN za prebivalstvo. Na svetu naj bi do takrat živelo skupno 8,045 milijarde ljudi.

Število prebivalcev Kitajske se je lani skrčilo prvič od leta 1960, ko je zaradi lakote, ki jo je prinesla zgrešena kmetijska politika, umrlo več deset milijonov ljudi. Prebivalstvo se manjša kljub odpravi politike enega otroka, ki so jo v strahu pred prenaseljenostjo uvedli v 80. letih preteklega stoletja. Ukinili so jo leta 2016, od leta 2021 pa imajo lahko pari tudi tri otroke.

Številni po poročanju francoske tiskovne agencije AFP padanje števila prebivalcev pripisujejo vse višjim življenjskim stroškom in čedalje večjemu številu žensk, ki se zaposlijo in pridobivajo tudi višjo izobrazbo.

Indija medtem novejših uradnih podatkov o prebivalstvu nima, saj štetja ni izvedla že od leta 2011. Praviloma enega na desetletje naj bi opravili leta 2021, a so ga zaradi pandemije preložili. Še kar ga ni na vidiku zaradi logističnih zapletov in nenaklonjenosti politike.

Kritiki vladi očitajo, da s štetjem namerno zavlačuje, da bi pred splošnimi volitvami prihodnje leto prikrila določene podatke, kot je delež brezposelnih. Indijsko gospodarstvo namreč le s težavo nudi delovna mesta milijonom mladih, ki vsako leto vstopijo na trg delovne sile. Kar polovica prebivalcev Indije je mlajša od 30 let.

Država se sooča s težavami tudi pri zagotavljanju oskrbe z elektriko, hrano in stanovanji za vse večje prebivalstvo. To je glede na podatke ameriškega think tanka Pew Research Centre od leta 1950 zraslo za več kot milijardo.

Novo poročilo ZN napoveduje tudi, da bo do sredine leta na svetu živelo skupno že 8,045 milijarde ljudi. Mejnik osmih milijard je sicer svet zabeležil 15. novembra lani.

Za razliko od Indije lahko glede na julija lani objavljene napovedi ZN večina drugih držav, zlasti v Evropi in Aziji, v prihodnjih desetletjih pričakuje padanje števila prebivalcev. Drugačna je slika v Afriki, kjer naj bi prebivalstvo do leta 2100 z 1,4 naraslo na 3,9 milijarde. Na celini naj bi takrat živelo že okrog 38 odstotkov vseh ljudi na svetu, medtem ko jih je danes 18 odstotkov.

V osmih državah z več kot deset milijoni prebivalcev, od katerih je večina v Evropi - Grčija, Italija, Poljska, Portugalska in Romunija -, se je število prebivalcev v zadnjem desetletju zmanjšalo. Število celotnega svetovnega prebivalstva naj bi se medtem glede na pričakovanja ZN začelo manjšati šele leta 2090, potem ko naj bi vrhunec doseglo pri 10,4 milijarde, podatke ZN še povzema AFP.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija