Napačno ravnanje z odpadki vas lahko drago stane. V Izoli vas lahko to “olajša” tudi za več kot 400 evrov. Pred dnevi se je na naše uredništvo obrnila bralka in na pokazala nekaj fotografij izolskega centra mesta, ki jih je sama posnela. Pri nekaterih ekoloških otokih je razvidno, da je odpadkov veliko več, ko jih zmorejo "požreti" zabojniki.
Kdo je kriv za "Neapelj" sredi Izole?
Kronika
"To je hujše kot v Neaplju," je dejala naša bralka. Iz slik je sicer razvidno, da gre za dve različni lokaciji, na katerih so odpadki nepravilno odloženi. V obeh primerih gre za kosovne odpadke, ki na odjemna mesta oziroma na ekološke otoke ne sodijo. Komunala pa takšna odlagališča počisti po naročilu občinske inšpekcije, ko ta opravi inšpekcijski pregled.
"Gre za napačno odlaganje kosovnih odpadkov, ki se ne smejo odlagati v zabojnike za komunalne odpadke na odjemnih mestih, temveč jih je treba odpeljati na zbirni center ali naročiti brezplačni zabojnik za odvoz kosovnih odpadkov," so nam pojasnili na izolski Komunali, ko smo jim pokazali slike.
Storitelju grozi visoka kazen
Vsako nepravilnost pri ravnanju z odpadki na Komunali zabeležijo in nato podajo prijavo na občinsko inšpekcijo, ki lahko ukrepa po Odloku o ravnanju z odpadki v občini Izola. Tudi v navedenih primerih je bila podana prijava za nepravilno ravnanje z odpadki.
"Od oktobra 2012 do danes smo občinskemu inšpektoratu posredovali okoli 50 prijav (ustnih in pisnih), od katerih smo si skupno ogledali okrog 25 primerov. Okoli 170 ogledov in opozoril uporabnikom pa je bilo samo s strani Komunale (pisna obvestila na odjemnih mestih). V četrtini primerov smo dosegli, da je večina povzročiteljev zadevo sama uredila," so nam še pojasnili na Komunali.
Občinska inšpekcija do danes še ni izrekla nobene kazni za nepravilno ravnanje z odpadki. Globa za fizične osebe sicer znaša 417 evrov, za pravne osebe pa kar 1251,87 evra.