Predsednik vlade Robert Golob je popoldne prejel poročilo ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan z njenimi ugotovitvami o spornem nakupu prostorov za potrebe sodišč, so v premierjevem kabinetu potrdili za STA. Ministrica je sicer predsedniku vlade ponudila tudi svoj odstop, a za zdaj še ni jasno, ali je že podpisala odstopno izjavo.
KDAJ PA BO ZAPUSTILA MINISTRSKI STOLČEK? Premier prejel poročilo Švarc Pipan o nakupu prostorov na Litijski
Slovenija
Predsednik vlade in Švarc Pipan sta se sicer minuli teden dogovorila, da ga ministrica v roku enega tedna seznani s končnimi ugotovitvami nakupa prostorov za potrebe sodišče na Litijski cesti v Ljubljani, za katere je ministrstvo odštelo 7,7 milijona evrov. Tako v Golobovem kabinetu kot tudi pravosodna ministrica za zdaj vsebine poročila ne komentirajo, prav tako ni jasno, kdaj naj bi ministrica podpisala odstopno izjavo in zapustila ministrski stolček.
Po prejemu pisne odstopne izjave ima sicer premier sedem dni časa, da DZ obvesti o odstopu Švarc Pipan. Obvestilo o odstopu se mora uvrstiti na dnevni red seje DZ najkasneje v sedmih dneh po prejemu obvestila. Po seznanitvi poslancev z odstopom ministra slednjemu funkcija preneha. Premier mora nato skladno s poslovnikom DZ v desetih dneh predlagati novega ministra ali DZ obvestiti, da bo funkcijo tega ministra začasno opravljal sam ali jo poveril drugemu ministru. Na sestanku s koalicijsko SD so se sicer minuli teden že dogovorili, da bo vodenje pravosodnega resorja začasno prevzel premier Golob sam.
S stavbo na Litijski cesti se ukvarjajo tudi na državnem odvetništvu. Kot so na odvetništvu danes pojasnili na STA, pripravljajo postopek javnega naročanja za izbiro cenilca, s tem namenom so oblikovali tudi zahteve za pripravo cenilnega poročila.
Podlaga za izvedbo nove cenitve je nova geodetska izmera stavbe na Litijski, so dodali. Kot je znano, je ta pokazala, da je površina sporne nepremičnine za več kot tisoč kvadratnih metrov večja, kot je bilo zapisano v pogodbi, ki jo je ministrstvo za pravosodje sklenilo s prodajalcem Sebastjanom Vežnaverjem.
Na odvetništvu so spomnili, da je ministrstvo januarja z Vežnaverjem sklenilo aneks k prodajni pogodbi. V aneksu je zapisano, da bo ministrstvo oziroma v njegovem imenu državno odvetništvo v najkrajšem možnem času pridobilo oceno vrednosti nepremičnine.
"Če bo izmera nepremičnine odstopala od pogodbeno dogovorjene navzdol, se je kupec zavezal, da bo za manjkajočo površino zmanjšal kupnino, in sicer ob upoštevanju pogodbeno dogovorjene cene za kvadratni meter. V aneksu je tudi navedeno, da povečanje površine stavbe na samo kupnino ne vpliva," so zapisali.
Na vprašanje, ali ne razmišljajo o sprožitvi postopka za ugotovitev ničnosti oziroma razveljavitvi pogodbe za nakup prostorov na Litijski cesti, pa odgovarjajo, da zaradi varstva pravic in interesov države v morebitnem sodnem postopku teh podatkov ne smejo razkrivati.
Državno odvetništvo je sredi januarja tudi vložilo predlog za vpis predznambe lastninske pravice v korist države na vseh relevantnih nepremičninah na Litijski, s čimer je na navedeni datum pridobila vrstni red vknjižbe lastninske pravice. 7. februarja pa je državno odvetništvo lahko predlagalo vknjižbo lastninske pravice z učinkom na dan 16. januarja, so še dodali.
Ministrica Švarc Pipan, na katero letijo očitki o objektivni odgovornosti v aferi sodna stavba, se je sicer v zadnjih tednih tudi sama lotila razčiščevanja okoliščin omenjenega nakupa. Zatrdila je, da je bila pri nakupu zavedena, prst pa pri tem uperila tudi v nekatere uslužbence ministrstva in člane stranke, med drugim generalnega sekretarja SD Klemna Žiberta, ki je s te funkcije tudi odstopil.
Tudi sicer je afera močno zatresla SD, iz katere je Švarc Pipan v ponedeljek izstopila. Stranka pa je v teh dneh večkrat pretresala možne scenarije za izhod iz politične krize. Po ponedeljkovih zasedanjih več organov stranke pa so v SD sprejeli odločitev, da se aprila podajo na volilni kongres. Na čelu SD vsaj do takrat ostaja aktualna predsednica Tanja Fajon.