Glede na ugotovitve dunajskih raziskovalcev kari oz. ena izmed osnovnih sestavin te začimbne mešanice, kurkumin, nima vloge le v vzhodnjaški kuhinji. S pomočjo nanotehnologije je namreč kurkumin mogoče pripraviti do tega, da se spopade z rakavimi celicami, so raziskovalci objavili v časniku Journal of Nanobiotechnology.
Dunajski raziskovalci so kurkumin zapakirali v drobcene delčke maščobe, s čimer je ta bolje dosegel rakave celice, te pa so posledično postale nenevarne.
Kurkumin pridobivajo iz kurkume, zdravstvena stroka pa ga ceni, ker rakavim celicam preprečuje nebrzdano rast, njihovo širjenje po telesu in tvorjenje metastaz. Kurkuminu to uspeva z blokado določenih signalnih poti, so razkrili znanstveniki z oddelka za nanotehnologijo univerze za naravoslovje in tehniko na Dunaju.
Kot pa so zapisali, je kurkumin slabo topen v vodi in zato komajda biološko razpoložljiv, kar omejujejo njegovo uporabo. Zaradi tega so kurkumin zapakirali v drobcene delčke maščobe, s čimer je postal 10.000-krat bolj biološko razpoložljiv.
Te "kurkuemulzome" po trditvah dunajskih znanstvenikov na primer zelo hitro sprejmejo jetrne celice. Ker se maščobno jedro teh delcev le deloma raztopi, se kurkumin sprošča dalj časa, kar bi dolgoročno lahko vodilo v večjo učinkovitost.