KAKŠNO DROGO SO ZASEGLI V LUKI KOPER? Uporablja se v azijski tradicionalni medicini, na Zahodu pa očitno zlorablja

Kronika

Poročali smo že, da so na ladji, ki je v Luko Koper priplula pred tednom dni iz Indonezije, zasegli 3 tone prepovedane droge, snovi kratom (lat. Mitragyna speciosa). Gre za predelane liste rastline. Ameriški urad za boj proti drogam (DEA) trdi, da uporaba kratoma ne daje nobenih koristi, v Aziji pa ga v tradicionalni medicini uporabljajo že stoletja. Za uporabo naj bi se na Zahodu odločali ljudje, ki iščejo bolj varno in bolj dostopno alternativo zdravilom na recept.

Mlada rastlina kratom (foto: Wikipedija/Uomo vitruviano)

Kratom je tropsko drevo iz družine kakavovk. Raste v Jugovzhodni Aziji – na Tajskem, v Mjanmaru, v Indoneziji in na Papui Novi Gvineji, kjer ga že stoletja koristijo v tradicionalni medicini. Uživajo ga v obliki čajev. Znan je pod različnimi imeni, kot so thang, kakuam, thom, ketum, biak. Problem je nastal v ZDA in celotnem zahodnem svetu, kjer se je po podatkih DEA uporaba kratoma v zadnjih letih močno povečala.

Kratom je mogoče kupiti preko spleta

DEA je kratom označila kot mamilo in zaskrbljujočo kemikalijo, vendar ga ni uvrstila med nadzorovane snovi. V ZDA je široko dostopen, po navedbah v Wikipediji, ga je od leta 2015 mogoče kupiti v trgovinah, ki prodajajo tobak in kanabis, pa tudi preko spleta. Je pa leta 2014 Ameriški vladni urad za prehrano in zdravila (FDA) prepovedal uvoz kratoma kot prehranskega dopolnila, prepovedal je tudi njegovo proizvodnjo.

Po podatkih DrogArt učinki kratoma farmakološko niso najbolje preučeni, vendar pa niti zanemarljivi. Znano je, da učinki nastopijo v petih do 15 minutah po zaužitju in trajajo od dve do pet ur. Človeka naj bi istočasno pomirili in poživili, postal naj bi bolj empatičen, tudi evforičen, pri nekaterih uživalcih deluje kot afrodiziak. Zaradi uživanja kratoma naj bi imeli slikovite sanje, bili naj bi bolj socialni in zgovorni.

Prav tako deluje kot analgetik in zmanjšuje bolečino. Vendar se lahko pojavijo stranski učinki, kot je omotica, blažja depresija, maček podoben alkoholnemu, psihoza in halucinacije. Pri pogosti uporabi lahko pride do izgube apetita in zaprtosti ter obarvanja in potemnitve kože na obrazu. Uživanje lahko vodi v hudo obliko zasvojenosti. Ljudje, ki so ga redno uživali, so potem, ko so z uživanjem prenehali, bili razdraženi, imeli so izcedek iz nosu in drisko.

Če se ga uživa skupaj z nekaterimi zdravili, je lahko usoden

Kratom se uživa v obliki čajev, ekstraktov ali v različnih jedeh.

Ker gre za rastlino, ki se uporablja v tradicionalni azijski medicini, na zahodu pa zelo očitno zlorablja, niso zanemarljivi niti učinki, do katerih pride z mešanjem z drugimi učinkovinami. Če se kratom uživa skupaj s heroinom, metadonom ali tramalom, ki delujejo depresivno na centralni živčni sistem, je lahko zelo nevarno – učinki se potencirajo in uživalec lahko izgubi zavest ter preneha dihati.

Če se kratom uživa skupaj z benzodiazepini (farmakološka sredstva, ki se uporabljajo pogosto skupaj z antidepresivi kot dodatno zdravljenje), lahko pride do nezavesti in zadušitve z bruhanjem, pa tudi do izgube spomina.

Pri uživanju kratoma skupaj s psihadeličnimi drogami lahko pride do težav z bitjem srca in oteženega dihanja ter poškodb jeter – hepatotoksičnost. Ob sočasnem uživanju s kokainom lahko pride do predoziranja, ker navidezno zabriše depresorske učinke. Ob sokratnem uživanju s ketaminom (anestetik, ki se v zadnjem času uveljavlja kot nov pristop za zdravljenje depresivne motnje razpoloženja) pa obe substanci lahko izzoveta bruhanje in nezavest, ob velikih dozah ketamina lahko pride zaradi bruhanja in nezmožnosti premikanja do zadušitve.

Leta 1836 je bil kratom zabeležen kot nadomestek za opiate v Maleziji, z enakim namenom so ga v 19. stoletju uporabljali na Tajskem. Domorodci na območjih, kjer kratom uspeva, so žvečili njegove liste, da bi si olajšali zobne bolečine, da bi si dvignili energijo, povečali apetit, pa tudi kot afrodiziak.

Mlada rastlina kratom (foto: Wikipedija/ThorPorre)

Liste in izvlečke iz listov so uporabljali za zdravljenje ran in kot lokalni anestetik, kot zdravilo proti kašlju, driski in črevesnim obolenjem. Žvečili so ga težaški delavci, da bi preprečili izčrpanost in si olajšali bolečino. Na Tajskem so ga celo ponudili gostom kot prigrizek, bil pa je tudi del ritualov čaščenja božanstev in prednikov. Ima izredno grenak okus in se običajno uživa s sladilom.

Zlorabljajo ga tudi mladi v Jugovzhodni Aziji

V Jugovzhodni Aziji, še posebej na Tajskem, je po letu 2010 postal med mladimi priljubljen koktajl z imenom 4x100, ki je narejen na čajni osnovi iz listov kratoma, sirupa proti kašlju, Coca-Cole in ledu. A gre očitno za še eno zlorabo rastline, saj je po letu 2012 uživanje tega koktajla med mladimi, predvsem v treh provincah, ki mejijo na Malezijo, postal velik in resen problem.

V ZDA je DEA odločila, da ne obstaja nikakršen legitimen način, s katerim bi kratom – to zimzeleno rastlino, ki zraste do 25 metrov visoko, premer debla pa lahko meri tudi 90 centimetrov –, uporabljali v medicini. Na Zahodu se je razširil kot rekreativna droga, za katero se širi mnenje, da njeno uživanje izboljša razpoloženje.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija