Papeška akademija znanosti in neprofitna organizacija Bauhaus Earth med 9. in 10. junijem v Vatikanu organizirata konferenco 'Reconstructing the future for people and planet'. Konferenca poteka kot del festivala Novega evropskega Bauhausa, ki ga je lani predstavila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. V Vatikanu bo udeležence nagovorila in pojasnila, kako z Novim evropskim Bauhausom in z Evropskim zelenim dogovorom skupaj zasledujejo načela trajnosti in socialne vključenosti. Dr. Andreja Kutnar, direktorica InnoRenew CoE in profesorica na Univerzi na Primorskem, pa bo spregovorila o različnih gradbenih materialih ter koristih, ki jih ti prinašajo za trajnostno gradnjo in trajnostni razvoj družbe.
KAKŠNA JE PRIHODNOST GRAJENEGA OKOLJA? InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem o tem na konferenci s predsednico Evropske komisije
Koper
Trenutno se naša družba ukvarja s krizo in perečimi vprašanji o trajnosti, globalnem segrevanju, izgubi biodiverzitete in socialni neenakosti. Med te teme je potrebno dodati tudi grajeno okolje, pomemben del vzrokov podnebne krize, saj gradbeni sektor ustvarja približno 40 odstotkov vseh emisij toplogrednih plinov. Hkrati pa prav ta sektor tudi ponuja priložnost in rešitev, saj lahko s s pogostejšo rabo naravnih in obnovljivih materialov v grajenem okolju ta delež znatno znižamo.
"V veliko čast mi je, da bom na konferenci skupaj z visokimi predstavniki Evropske komisije in mednarodnimi strokovnjaki predstavila usmeritve za nadaljnji razvoj grajenega okolja v Evropi in širše," je dejala dr. Andreja Kutnar.
Poleg Ursule von der Leyen in ostalih visokih predstavnikov bodo na konferenci tudi številni mednarodnimi strokovnjaki, na primer dr. Joachim von Braun, predsednik Papeške akademije znanosti, kardinal Peter Turkson, kancler Papeške akademije znanosti in prof. dr. Hans Joachim Schellnhuber, soustanovitelj Bauhaus Earth in ambasador okrogle mize uglednih strokovnjakov v okviru Novega evropskega Bauhausa.
Konferenco bo možno spremljati tudi preko spleta na platformi Zoom.
V okviru festivala Novega evropskega Bauhausa se bodo predstavniki InnoRenew CoE in Univerze na Primorskem aktivno vključili še v dogodek akcije COST Connect, ki bo sočasno potekal v Bruslju. Dr. Iztok Šušteršič se bo tako pridružil najrazličnejšim deležnikom, od raziskovalcev in inovatorjev, do oblikovalcev politik in odličnih strokovnjakov, pri razpravi o povezovanju različnih področij družbe, kulture, izobraževanja, znanosti in arhitekture za soustvarjanje trajnostne prihodnosti. Z dogodkom želijo spregovoriti o premostitvi globalnih izzivov z lokalnimi rešitvami in tako doseči ambiciozne podnebne cilje.
Zadnji dan festivala Novega evropskega Bauhausa, 12. junija, bo InnoRenew CoE sklenil v svoji novi stavbi v Izoli, kjer bo gostili dogodek zveze Wood4Bauhaus. Na dogodku, s pričetkom ob 17.30, bosta dr. Andreja Kutnar in Uwe Kies, generalni sekretar Innovawood, povzela diskusijo, ki se je odvijala na konferenci v Vatikanu in se z ostalimi pogovarjala o zdravi in podnebju prijazni gradnji z lesom. Raziskovalci inštituta bodo prikazali, kako lahko povezujemo znanost in umetnost na primeru glasbe in akustike. Ob prijetnem zvoku glasbe lesenih inštrumentov bodo na isti dan v inštitutu tudi uradno odprli potujočo razstavo 'Čar lesa 2022', ki bo gostovala v prostorih InnoRenew CoE vse do konca meseca junija. Naslednji dan se bodo udeleženci lahko udeležili tudi vodenega ogleda stavbe inštituta in si ogledali najsodobnejšo analitično opremo za inovacije ter razvoj novih gradbenih proizvodov.