KADILCI, KI ŠE VEDNO POČNEJO TO: Odvržen čik vas bo najbolj udaril po žepu v Kopru in Izoli

Koper

Poletne turistične sezone je konec in kar ljudje med drugim pustijo za seboj na plažah, so cigaretni ogorki, zakopani v pesek in mivko. So najbolj onesnažujoča plastika na svetu. Letno tobačna industrija proizvede okoli 1.000 milijard cigaret in več kot 90 odstotkov jih vsebuje filtre iz plastičnih vlaken. Obalne občine v svojih občinskih odlokih sicer prepovedujejo odmetavanje čikov, pa tudi žvečilnih gumijev in drugih odpadkov na javnih krajih. Za to predvidevajo celo denarne kazni, realnost pa je povsem nekaj drugega.

Vsako leto ljudje v okolje odvržejo dve tretjini cigaretnih ogorkov. Iz njih se izločijo težke kovine in nikotin, nato pa postanejo mikroplastično onesnaženje. Le tretjina jih konča v zabojnikih za smeti. So najbolj številen odpadek, ki ga prostovoljci poberejo na obalah med čistilnimi akcijami. Predstavlja pa tudi resno grožnjo, saj za razgradnjo potrebuje več desetletij. En cigaretni filter naj bi vseboval več kot 150 različnih strupenih kemikalij, ki preko morske hrane pridejo tudi v naša telesa, čeprav nismo kadilci.

V izolski občini to področje ureja Odlok o javnem redu in miru, ki prepoveduje odmetavati, puščati ali odlagati cigaretne ogorke, žvečilne gumije, izpljunke ter druge človeške iztrebke in odpadke na javnih površinah. "Nadzor izvajajo občinski redarji in inšpektorji Medobčinske uprave Istre. Za kršitev je predvidena globa v višini 200 evrov," pojasnjujejo na Občini Izola. Pa ne le na izolskih plažah, cigaretni ogorki so prisotni na vseh javnih površinah, dodajajo.

V ankaranski občini pravijo, da so po Zakonu o pravilih cestnega prometa za sankcioniranje kršiteljev, ki odmetavajo odpadke iz vozil, "sem spadajo tudi cigaretni ogorki in žvečilni gumiji", pristojni medobčinski redarji. Globa znaša 80 evrov. "Poleg prometnega zakona imajo redarji pooblastila tudi po Zakonu o varstvu okolja, ki za odmetavanje tovrstnih odpadkov predvideva kazen v višini 40 evrov," dodajajo.

Splošni varstveni režim v odloku o Krajinskem parku Debeli rtič določa, da odlaganje odpadkov izven za to določenih mest, ni dovoljeno. Vendar naravovarstveni nadzorniki ugotavljajo, da je prav odlaganje cigaretnih ogorkov še zmeraj velik problem. "Največ jih poberejo na območjih, kjer se ljudje več časa zadržujejo. Na primer, na območju Lazareta in celotne naravne obale," pravijo na Občini Ankaran.

Na območju koprske občine to področje ureja Odlok o občinskih cestah in javnih površinah, ki prepoveduje metati, puščati ali odlagati cigaretne ogorke, žvečilne gumije, izpljunke, človeške iztrebke in druge odpadke na javne površine. Kazen znaša 200 evrov, izrečejo pa vam jo lahko občinski redarji in inšpektorji.

Največ čikov ljudje pustijo na koprskih kopališčih in v obmorskem parku Žusterna. Marjetica Koper je pred dvema letoma nabavila plažne pepelnike in kot ugotavljajo, jim je s tem uspelo nekoliko omejiti težavo.

V piranski občini problematiko ureja Odlok o čiščenju in urejanju ter posebni rabi javnih površin. Prepovedano je odmetavati papir, cigaretne ogorke, žvečilne gumije in druge odpadke. Globa znaša 150 evrov. "Ne glede na to, da je problematika že urejena, občina skozi razmišlja o dodatnih ukrepih za zmanjšanje onesnaževanja in spodbujanja ozaveščenosti prebivalcev," odgovarjajo na Občini Piran. Največ cigaretnih ogorkov je odvrženih na lokacijah, kjer je fluktuacija ljudi največja, to so trgi, obala in turistične točke.

"Morje se ne začne obali, ampak že veliko prej, pri odprtinah litoželeznih rešetk na meteornih jaških, skozi katere najde pot do morja nešteto cigaretnih ogorkov in drugih mikro odpadkov," pravijo v Okolju Piran. Minuli petek, ko smo obeleževali svetovni dan turizma, je piranska mladež na odtočnih jaških pustila jasna sporočila: "Morje se začne tukaj – ne onesnažuj".

Poslikave aktivistov iz OŠ Lucija, OŠ Vicenzo e Diego de Castro, OŠ Cirila Kosmača, Gimnazije, elektro in pomorske šole Piran ter Fakultete za turistične študije so narejene z ekološko kredo v spreju in se bodo obdržale le kratek čas. Razmišljajo pa o tem, da bi jih obnovili in razširili tudi na Portorož in Lucijo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
ManofSteel |  01 .10. 2024 ob  10: 59
25
V Izoli mopedisti, skiroji in kolesarji pičijo po peš poti, redarji z obrnjenim hrbtom pišejo globe na parkirišču. Folk na pol nag po Izoli se sprehaja nikjer nobenega.
Ampak, bodo redarji že po sezoni začeli nadzor za domačine, ko ne bo gneče oz. prioritarnega zaslužka.
Gor pri cerkvi po Tovarniški in Kosovelovi folk vozi kot, da so na reliju monte carlo. Občina, pa postavlja ležeče policaje dol na cankarjevem drevorudu kjer je že vse fakof od zastojev. Ampak, oni rešujejo težavo pri prehodu za pešce...ne postavit primerno osvetljavo in naredit cesto enosmerno smer Koper-Piran. Glupani
siviovcar |  01 .10. 2024 ob  10: 27
22
"Nadzor izvajajo občinski redarji in inšpektorji Medobčinske uprave Istre. Za kršitev je predvidena globa v višini 200 evrov,"
Bale ,, nadzor ne izvaja niče !!!!!! Kopalke po mestu ,kolesari vsepovsod redarji pa v avtu za nepravilno parkiranimi !