JIH BODO POVSOD PREPOVEDALI? Šole pri nas zelo stroge glede uporabe mobilnih telefonov (ANKETA)

Koper

Slovenske šole so avtonomne pri oblikovanju svojih pravil glede uporabe mobilnih telefonov pri učencih, kar vodi v različne pristope, od popolne prepovedi do omejene uporabe pod nadzorom. Vendar pa ravnatelji ob tem opozarjajo, da je ob prepovedih ključnega pomena tudi vzgoja otrok glede odgovorne uporabe digitalnih naprav. Tudi v istrskih šolah se strinjajo, da bi bile enotne smernice za šole dobrodošle pri nadgradnji pravil, ki pa so že sedaj večinoma zelo stroga.

Uporaba mobilnih telefonov v šolah razdvaja javnost ne samo v Sloveniji, ampak tudi v drugih evropskih državah, kjer se nekatere že odločajo za popolno prepoved. Slovenske šole so samostojne pri oblikovanju pravil oziroma omejitev uporabe mobilnih telefonov v času šolskega pouka, zato to urejajo različno, vedno več pa je takšnih, ki mobilne telefone prepovedujejo ne samo v času šolskega pouka, ampak tudi v času zadrževanja v prostorih šole.  

Na Osnovi šoli Koper uporaba mobilnega telefona v prostorih šole ni dovoljena. Če učenec prinese telefon v šolo, mora biti ta izključen in v šolski torbi. V primeru kršenja tega pravila mu ga učitelj ali drug strokovni delavec odvzame in preda ravnatelju, ki o odvzetem telefonu obvesti starše. Uporaba mobilnih naprav v namene pouka se predhodno najavi, poleg tega ima šola lastne naprave oziroma tablice, ki se razdelijo otrokom za učne namene.

OŠ Koper

Ravnateljica OŠ Koper Ingrid Poropat ob tem poudarja, da ne gre samo za prepovedi, ampak je pomembno, da so ta pravila osmišljena. "Cilj je osmišljenost pravil, da torej otroci razumejo, kaj je namen teh pravil in kaj želimo s tem doseči. Popolna prepoved ne bo prinesla želenega učinka, pomembno je ozaveščanje otrok in njihovo opolnomočenje za varno uporaboGre za kontradiktornost, saj moram najti pravo mero med dejstvom, da je umetna inteligenca tukaj in ne moremo mimo nje - učence moramo opolnomočiti, kako ravnati z njo, in predstaviti tudi pasti digitalizacije, zlasti problematiko spletnega nasilja."

Enotna ureditev tega področja za vse šole bi bila po njenem mnenju dobrodošla, obenem pa je potrebno tudi upoštevati, da je vsaka šola avtonomna pri oblikovanju vzgojnega načrta in hišnega reda, ki jih sprejema in ureja skupaj s starši in učenci, skladno s svojimi potrebami.

OŠ Oskarja Kovačiča Škofije

Tudi po mnenju ravnateljice OŠ Oskarja Kovačiča Škofije Eneje Baloh so enotne usmeritve pristojnega ministrstva za to področje dobrodošle, četudi osnovnošolski prostor že sedaj uspešno zagotavlja (ne)uporabo mobilnih naprav. Na škofijski osnovni šoli prepovedujejo uporabo mobilnih telefonov v prostorih šole oziroma med vsakršnim izvajanjem vzgojno-izobraževalnega procesa (dnevi dejavnosti, ekskurzije, šola v naravi) in vmesnimi odmori. "Ker je mobilna naprava osebna lastnina, jo morajo imeti učenci v šolskih torbah," pojasnjuje Balohova. "Vključevanje tehnologije v pouk, ko le-ta predstavlja dodano didaktično vrednost, zagotavljamo z napravami, s katerimi razpolaga šola. Učenci zato v šolskem prostoru in med izvajanjem šolskega procesa svojih mobilnih naprav ne potrebujejo," navaja. 

Kot še poudarja, starši pogosto otrokom dovolijo, da imajo telefon pri sebi (v torbi) zaradi zagotavljanja varnosti oziroma da jih otrok lahko pokliče, vendar v času, ko so v šoli, telefona zaradi tega ne potrebujejo. "Šolski prostor je varen, stik s starši zagotavljamo, v kolikor se pojavi potreba, s šolskimi službenimi telefoni, zato menimo, da osnovnošolec telefona ob sebi ne potrebuje."

OŠ Livade Izola

Dostopnost mobilnih naprav pred, med poukom ter po njem po mnenju Balohove učence spodbuja h kršenju Pravil šolskega reda ter k takojšnji uporabi le-teh, ko zapustijo šolski prostor predvsem za igranje igric. "Nedovoljena in nenadzorovana uporaba mobilnih naprav (npr. v šolskih sanitarijah, na šolskem prevozu) učence pogosto pripelje tudi v virtualne nevarnosti in pasti," opozarja Balohova.

Da je poenotenje pravil za vse šole prednost, se strinja tudi Maja Cetin, ravnateljica Osnovne šole Livade Izola. "V tem primeru je potrebno le dobro premisliti, kako je z uporabo naprav  v študijske namene. Zaenkrat zakonodaja pač prepušča šolam avtonomijo, čeprav menim, da imamo v glavnem vsi urejeno zelo podobno," je zapisala v odgovoru na naša vprašanja. "Mediji bi morali večjo pozornost namenjati odnosu staršev do teh naprav v t.i. prostem času, starši so vzor svojim otrokom in jih navajajo na kvalitetno preživljanje prostega časa ter dajejo temelje za zdrav življenjski slog, ki ga bodo otroci še kako potrebovali v življenju," opozarja Cetinova.

Na šoli uporabo mobilnih telefonom opredeljuje šolski red, ki prepoveduje med poukom in drugih organiziranih dejavnostih kakršna koli uporaba mobilnih telefonov in drugih elektronskih naprav. Če učenec mobilni telefon uporablja in tako ovira šolsko delo (to velja tudi na dnevih dejavnosti, športnih dnevih, ekskurzijah …), mu ga učitelj začasno odvzame ter preda ravnatelju, kjer telefon lahko prevzamejo učenčevi starši. Prav tako je v šoli prepovedana uporaba mobitelov z namenom fotografiranja ali snemanja v šoli oziroma v šolskem prostoru med vzgojnimi izobraževalnimi dejavnostmi razen v primeru učiteljevega privoljenja.

OŠ Vojke Šmuc Izola

Podobno ureditev imajo tudi druge istrske osnovne šole. V OŠ Vojke Šmuc v Izoli je prepovedana kakršnakoli uporaba mobilnih telefonov med poukom oziroma tudi v času odmorov, po končanem pouku na dvorišču in drugih dejavnosti, ki jih organizira šola. To velja tudi na dnevih dejavnosti (kulturnih, tehniških, naravoslovnih, športnih dnevih), prireditvah, strokovnih ekskurzijah... Uporaba mobilnih telefonov je prepovedana tudi na OŠ Anton Ukmar v Kopru - tako med poukom kot tudi sicer v šoli in šolski okolici v času odmorov, po končanem pouku na dvorišču in pri drugih dejavnosti, ki jih organizira šola.  

Kaj pa vi menite o tem? Svoje mnenje lahko podate v spodnji anketi.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  25 .09. 2024 ob  07: 07
tudi na sejah državnega zbora naj se prepove uborabo mobilnih telefonov, ker poslanci in poslanke nimajo kaj tapkati in buliti v telefone med svojim delovnim časom!!!!