JAPONSKE NALOŽBE V SRBIJO SO DOSEGLE POL MILIJARDE EVROV: Povečane možnosti za izvoz kmetijskih izdelkov

Svet

V Beogradu je ta teden potekal poslovni forum Srbija-Japonska, ki so se ga med drugim udeležili predstavniki stotih japonskih družb in srbski predsednik Aleksandar Vučić, je poročala srbska tiskovna agencija Tanjug. Naložbe japonskih rezidentov v Srbiji so med letoma 2010 in 2023 po podatkih srbske centralne banke znašale 473,4 milijona evrov.

Blagovna menjava med Srbijo in Japonsko je lani dosegla 332 milijonov dolarjev (306 milijonov evrov), od tega srbski izvoz 89,1 milijona dolarjev (82 milijonov evrov). Od januarja do junija letos je blagovna menjava znašala 160,1 milijona dolarjev (147 milijonov evrov), od tega srbski izvoz 35,4 milijona dolarjev (32,6 milijona evrov), podatke državnega zavoda za statistiko navaja Tanjug. Na območju Srbije je po podatkih srbske agencije za gospodarske registre registriranih 17 aktivnih gospodarskih subjektov, katerih večinski lastniki so japonski državljani. Vodilni izvozni izdelki Srbije na Japonsko so bile lani cigarete in neaktivni kvas, vodilni uvozni izdelki pa avtomobili in kabli iz celuloznega acetata.

V trgovinskem sodelovanju med državama ima Srbija možnosti za trženje kmetijskih izdelkov, predvsem jagodičevja, ki je na Japonskem zelo cenjeno. Zelo obetaven je tudi izvoz ekoloških izdelkov, japonska podjetja pa se zanimajo tudi za uvoz srbske zdrave hrane, vina, žganih pijač, mineralne vode in zdravilnih čajev. Zaradi pandemije covida-19 se je povečala tudi potreba po zamrznjenem sadju in zelenjavi, še navaja Tanjug. Japonska sicer letno porabi okoli 70 milijard evrov za uvoz kmetijskih izdelkov iz različnih koncev sveta. Je četrta država na svetu po obsegu uvoza kmetijskih izdelkov.

Za primerjavo: blagovna menjava med Slovenijo in Japonsko je lani dosegla 312 milijonov evrov, pri čemer je slovenski izvoz v deželo vzhajajočega sonca nanesel 154 milijonov evrov, uvoz od tam pa 158 milijonov evrov, je razvidno iz podatkov državnega statističnega urada. Slovenska podjetja so na Japonsko v največji meri izvažala proizvode iz skupine vozila, razen železniških ali tramvajskih tirnih vozil, njihovi deli in pribor (26 odstotkov vsega izvoza) ter skupine farmacevtski izdelki (24 odstotkov), pri uvozu pa so bila ravno tako v ospredju vozila, razen železniških ali tramvajskih tirnih vozil, ter njihovi deli in pribor (34 odstotkov).

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija