Predsednik SDS Janez Janša je na današnji novinarski konferenci spomnil, da je bil primer koprskega Cimosa že na mizi prejšnje vlade. Vendar pa je želela ta pred odločitvijo preveriti še skladnost z evropsko zakonodajo in dobiti jamstva, da se bo s pomočjo podjetje res rešilo. Teh jamstev niso dobili in Janša dvomi, da je to uspelo novi vladi.
Janša tako sumi, da se je šlo v reševanje težavnega finančnega položaja Cimosa na način, da "tega denarja država ne bo dobila nazaj".
Vlada je minuli teden sprejela sklep o odobritvi državnega poroštva za 35 milijonov evrov kratkoročnih bančnih posojil Cimosu. Gre za prvi korak pri reševanju finančnih težav tega podjetja. V drugem koraku naj bi sledila dolgoročnejša rešitev z dokapitalizacijo ali konverzijo terjatev.
Danes naj bi po nekaterih informacijah prišlo do podpisa dogovora med bankami, lastniki in državo glede reševanje koprske družbe, ki je eden največjih slovenskih izvoznikov in čigar reševanje naj bi služilo kot pilotni primer sistemskega razdolževanja in sanacije prezadolženih slovenskih podjetij.
Janša se je danes dotaknil tudi vprašanja sanacije bank in upravljanja z državnim premoženjem. Glede slednjega je poudaril, da bi moral Slovenski državnih holding že delovati, DZ pa bi moral v najkrajšem možnem času potrditi klasifikacijo državnih naložb, ki bo dala trgom jasno sporočilo, katere naložbe je Slovenija pripravljena prodati in kaj namerava ohraniti kot strateško premoženje.
Vprašanje razbitja "državnolastniškega monopola" je po Janševih besedah zelo pomembno pri poskusih prodaje obveznic na ameriškem trgu, saj pri vlagateljih zvišuje zaupanje v to, da si bo država uspela pomagati sama in tako vrniti posojena sredstva.
Poleg tega bi bil sprejem osnovnih dokumentov holdinga po njegovem mnenju ključen tudi za to, da se država izgone takšnim primerom, ko bodo morali poslanci odločati o tem, ali naj država proda svojo naložbo v tržiškem Peku.
Slovenija bo po Janševih ocenah zaradi tega izpadla komično, saj nihče ne bo resno jemal države, v kateri bo parlament odločal o prodaji vsakega državnega deleža.
Glede ocene iz nacionalnega reformnega programa, da naj bi slovenske banke do konca julija potrebovale 900 milijonov evrov svežega kapitala, je povedal, da natančne ocene nima, saj ne pozna zadnjega stanja. Napoved o 900 milijonih se mu vseeno zdi prej premajhna.
Več denarja pa se bo potrebovalo, kolikor dlje se bo čakalo s čiščenjem bančnih bilanc, je dodal Janša in zato pozval k hitri izvedbi ukrepov na podlagi zakona o slabi banki. Veliko samovolje pri tem procesu pa si vlada po njegovem prepričanju ne bo mogla privoščiti, saj je pod budnimi očmi mednarodnih ustanov in strokovnjakov.
Sorodne vsebine:
Mišič: Za reševanje Cimosa usklajujemo zgolj še podrobnosti