JANŠA PREPRIČAN, DA PUTIN VOJNE NE MORE DOBITI: Da so se Rusi ušteli, menijo tudi Američani

Svet

Ruski predsednik Vladimir Putin ne more dobiti vojne v Ukrajini, je v sinočnjem pogovoru za TVS ocenil premier Janez Janša. Glede včerajšnjih pogovorov med Rusijo in Ukrajino je dejal, da gre zgolj za tipanja, resna pogajanja se bodo začela šele po dogovoru o prekinitvi spopadov. "Obe strani sta s svojimi stališči svetlobna leta narazen," je dejal. Tudi ameriški časnik Washington Post v analizi dosedanjega poteka ruske vojne proti Ukrajini ugotavlja, da zadeve ne gredo po načrtih Moskve, čeprav se bo Rusija verjetno skušala prilagoditi. Vendar trenutno kaže, da bo zaradi krčevitega odpora Ukrajincev Moskva obtičala v podaljšanem konfliktu.

Po oceni predsednika slovenske vlade Janše ruska stran ni pripravljena na dolgotrajno vojno v Ukrajini, ključno pa je, da je prišlo do preobrata v Evropski uniji, ki se kaže tako s strožjimi sankcijami kot leta 2008, ko je Rusija vojaško posredovala v Gruziji, in leta 2014 ob ruski priključitvi Krima, ter z odločitvijo, da bo Evropa v Ukrajino tudi poslala orožje.

Ruski dvig pripravljenosti sil za odvračanje z jedrskim orožjem je po oceni Janše bolj znamenje nemoči. Ocenil je tudi, da so se tudi pojavili dvomi pri tistih, ki neposredno vodijo vojaške operacije, "ker nič ne gre tako, kot je bilo načrtovano".

Evropski parlament danes o sprejemu Ukrajine v EU 

Glede sprejetja Ukrajine v EU je premier Janša pojasnil, da je bil njegov skupni poziv s poljskim premierjem Mateuszem Morawieckim o hitrem postopku pogajanj za sprejem Ukrajine v povezavo, ki je imel podporo najmanj 13 držav, sprva namenjen preprečitvi spopada v Ukrajini, je pa v Evropi sedaj že prišlo do večje naklonjenosti širitvi EU.

Kot je še dejal, ne gre za to, da bi "že jutri" sprejeli Ukrajino v EU, gre bolj za to, da se ji podeli status kandidatke za članico in dobi upanje, da "ni pozabljena". Dodal je še, da je to "tudi signal Putinu", ki formalno ni nikoli nasprotoval članstvu Ukrajine v EU.

"To ni neko stopnjevanje napetosti, ampak je strateški politični odgovor na politični in varnostni izziv, ki ne povečuje nikakršnega tveganja," je dejal Janša. Izrazil je tudi prepričanje, da bo Evropski parlament, ko bo v danes razpravljal o tem, namenil večinsko podporo temu koraku, kar je po njegovih besedah zelo pomembno.

Dodal je še, da sta s predsednikom poljske vlade enako hiter postopek pogajanj in sprejema v EU poleg Ukrajine predlagala še za Gruzijo, Moldavijo in države Zahodnega Balkana, ki še niso v EU.

Energetskih zalog je za to zimo dovolj

Glede energetske odvisnosti Evrope od Rusije je Janša zagotovil, da je za to zimo dovolj zalog. Bo pa v okviru iskanja rešitev treba zgraditi terminale za utekočinjen zemeljski plin, ki ga po njegovih besedah "rabimo čim prej nekje na naši obali". Po oceni Janše bo pri tem Rusija izgubila več kot Evropa, ki že išče alternative, saj evropskega trga Rusija ne more nadomestiti niti srednjeročno.

Na novinarsko vprašanje se je premier Janša odzval tudi na objavo in izbris tvita, ki je ločeval med begunci različnih ras. Poudaril je, da je glavna razlika med ekonomskimi migranti in begunci ter da slednjih ne gre ločevati po veri, rasi ali barvi kože.

O omejitvah poslovanja ruske banke Sberbank v Sloveniji, kar je posledica sankcij, ki jih je Evropa uvedla proti Rusiji zaradi njenega napada na Ukrajino, je Janša zatrdil, da se stvari aktivno rešujejo, ter da se je o tej temi včeraj pogovarjal tudi s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem, kjer so v enakem položaju.

Ruska vojna proti Ukrajini po ameriških analizah ne gre po načrtih

Ameriški časnik Washington Post v analizi dosedanjega poteka ruske vojne proti Ukrajini ugotavlja, da zadeve ne gredo po načrtih Moskve, čeprav se bo Rusija verjetno skušala prilagoditi. Vendar trenutno kaže, da bo zaradi krčevitega odpora Ukrajincev Moskva obtičala v podaljšanem konfliktu.

Družabni mediji tokrat delajo proti Rusiji, ki ne objavlja podob in komentarjev o poteku vojne, zato pa jih toliko bolj izkorišča Ukrajina s posnetki uničenih kolon ruskih tankov in oklepnikov ter sestreljenih letal in helikopterjev, pa tudi z objavami ujetih ruskih vojakov, ugotavljajo.

Washington Post piše, da so ruske kolone in enote obtičale globoko na ukrajinskem ozemlju brez logistične podpore. Ukrajinci jih obkolijo in uničijo, ruska vozila pa ostajajo brez bencina.

Rusija si v štirih dneh prav tako ni uspela zagotoviti zračne premoči nad Ukrajino, čeprav ima za ZDA druge največje letalske sile na svetu.

Poleg tega v štirih dneh vojne ni uspela zavzeti nobenega pomembnejšega mesta. V nedeljo so jih Ukrajinci pregnali iz Harkova, ofenziva proti Kijevu pa je obtičala v predmestju Irpin, kjer posnetki kažejo zgorele tanke in druga vozila in ukrajinske vojake, ki pobirajo orožje s trupel ruskih vojakov.

Rusija je v nedeljo priznala, da je bilo nekaj izgub, ampak menda veliko manj kot na ukrajinski strani, vendar pa tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva Igor Konašenkov trditve ni podkrepil s podatki.

Ameriški vojaški analitiki menijo, da je še prezgodaj za sklepe o tem, kam bo šla vojna, Rusi pa se lahko še prilagodijo. Jasno pa je, da se je stava ruskega predsednika Vladimirja Putina na hiter prevzem Ukrajine izjalovila.

"Rusija je svetu dejansko pokazala, da ni tako močna, kot smo mislili. To povečuje samozavest Nata. Ne kažejo se kot vojska supersile, ampak razkrivajo velike pomanjkljivosti," je ocenil predsednik oddelka za študije urbanih vojn pri Inštitutu za moderno vojskovanje ameriške vojaške akademije John Spencer.

Rob Lee iz Inštituta za raziskave zunanje politike in nekdanji marinec pa opozarja, da ima Rusija veliko večjo in bolje oboroženo vojsko in če se bo prilagodila in povečala pritisk, se Ukrajini po njegovi oceni ne obeta nič dobrega.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
4ugoketo |  01 .03. 2022 ob  18: 11
kaj je cilj te vojne?
zavzeti Ukrajino, ne bo mogoče na dolgi rok
ne vem, če je to cilj.
preprečiti vstop Ukrajine v NATO?
preprečiti namestitev jedrskega orožja ob meji z Rusijo?
vsak si lahko sam odgovori, zakaj je Rusija napadla Ukrajino.
manemebasat |  01 .03. 2022 ob  17: 15
Vse skupaj je en fake tako kot covid ki nikoli ni obstajal. Ovce pa kar pridno glejtr porocila in vam bo “vse jasno”!
Istriano |  01 .03. 2022 ob  14: 18
Tonin že dve leti predava o vojski in vojskovanju, zdaj ko je prilika, da se izkaže je pa zatajil ali kako? Pa vardisti in Mahnič, ki tako radi pozirajo z orožjem kje so zdaj? Čim zadiši po smodniku magla...
kokodek |  01 .03. 2022 ob  13: 13
naj se javi kot prostovoljec in s sabo vzame še Tonina v beli srajci, bo vojne takoj konec in še mi bomo imeli mir
Istriano |  01 .03. 2022 ob  08: 09
17
Kaj to je mnenje strokovnjaka, ki je planiral obisk Kijeva ravno na dan, ko so ameriški politiki opozarjali, da bo začel ruski napad? Naj gre zdaj svetovati Ukrajincem, pa da vidimo, če bo tudi tam vojna trajala samo 10 dni.
IndiSat |  01 .03. 2022 ob  07: 36
16
Glih ti se imaš kajnza javljat ja. Obsojenec..zapornik..kriminalec in sramota Slovenije