Predsednik republike Borut Pahor se v teh dneh posvetuje z visokimi predstavniki strankarskega življenja o razmerah po objavi poročila Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), so sporočili iz urada predsednika republike.
Komisija je pri nadzoru premoženja Zorana Jankovića in Janeza Janše ugotovila kršitve protikorupcijske zakonodaje.
Kot so navedli v uradu, je eno osrednjih vprašanj, ali in kako lahko sedanja vlada v teh okoliščinah poglobitve nezaupanja ljudi v etično ravnanje politike učinkovito opravlja svoje delo. Odgovornost za to oceno nosita v prvi vrsti vlada in koalicija, navajajo.
Odgovornost vseh nosilcev visokih političnih funkcij v državi, tudi predsednika republike, pa je, da ob tem ocenijo, kaj bi v nasprotnem primeru pomenila politična kriza in zlasti kakšne bi bile možnosti za njeno preseganje, so dodali.
Poročilo je namreč naletelo na buren odziv javnosti kot tudi nekaterih koalicijskih strank. Komisija je pri nadzoru premoženja predsednikov parlamentarnih strank ugotovila, da sta predsednika SDS Janez Janša in Pozitivne Slovenije Zoran Janković kršila protikorupcijsko zakonodajo.
Kot ugotavlja komisija, Janković ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja. Prav tako je del finančnih prilivov (208.000 evrov) prispel na Jankovićev osebni bančni račun iz naslova verižnih transakcij, ki so se začele v podjetju Grep, ki posluje z Mestno občino Ljubljana. Janša po ugotovitvah komisije prav tako ni pravočasno poročal o spremembah svojega premoženja. Poleg tega naj bi se mu premoženje nepojasnjeno povečalo za 210.000 evrov.
Predsednik DL Gregor Virant je oba pozval k odstopu, stranka DL pa bo v soboto odločala o morebitnem izstopu iz koalicije. Tudi predsednik SLS Radovan Žerjav ju je pozval k odstopu, stranka pa si bo vzela nekaj dni za razmislek o obstoju v koaliciji. Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec še čaka z odločitvijo o obstoju v koaliciji. Če očitki proti Jankoviću in Janši držijo, morata po mnenju Erjavca oba odstopiti.
NSi sicer v koaliciji vztraja, hkrati pa predsednica stranke Ljudmila Novak možnost, da bi koalicija ostala enaka in da bi se zamenjal le premier, ocenjuje kot možno in dobro rešitev.
Sicer pa sta se tako Janša kot Janković po poročilu komisije odločila preveriti podporo v svetu strank. Janša je dobil prepričljivo podporo sveta SDS, svet PS pa je zavrnil glasovanje o Jankovićevi zaupnici.
Sorodne vsebine:
Ista koalicija, drugi premier! Tudi to je mogoče