Jakič poudaril zavezništvo med narodi

V Otoku pri Metliki so včeraj pripravili slovesnosti v počastitev 69. obletnice pobega in osvoboditve britanskih vojnih ujetnikov iz nemškega taborišča v bližini Maribora leta 1944. Minister za obrambo Roman Jakič je na prirediti poudaril, da se je tu rojevalo in utrjevalo zavezništvo med ljudmi in narodi, ki traja in se razvija še danes.

Včerajšnja slovesnost je potekala v Otoku pri Metliki, kjer je bilo med drugo svetovno vojno skrivno partizansko letališče, od koder so bili vojni ujetniki po prehojeni poti s Štajerske v Belo krajino prepeljani v italijanski Bari, so sporočili z ministrstva za obrambo (Mors).

Minister Jakič je v svojem govoru dejal, da se je na tem kraju v obdobju vojne, ki je za človeštvo najhujša tragedija, rojevalo in utrjevalo zavezništvo med ljudmi in narodi, ki traja in se razvija še danes. Pobeg in osvoboditev britanskih vojakov je bila po ministrovih besedah edinstvena akcija, ki je lahko uspela, ker so zavezniške sile priznale slovensko narodnoosvobodilno partizansko gibanje kot svojega partnerja v boju proti nacizmu in fašizmu in ker je tudi na osebni ravni obstajalo zaupanje med slovenskimi partizani in zavezniškimi ujetniki, so ministra povzeli v sporočilu za javnost.

Slovenski partizani so po Jakičevih besedah s svojim odnosom do pripadnikov zavezniških narodov, ki so potrebovali njihovo pomoč, tudi ustvarjali podlago za diplomatske odnose za čas po koncu vojne. Minister je spomnil tudi na pomen civilnega prebivalstva, ki je podpiralo prizadevanja partizanov.

Minister je med drugim omenil tudi, da so na območju današnje republike Slovenije delovale zavezniške misije, prek katerih so bili slovenska partizanska vojska in tudi civilni prebivalci med drugo svetovno vojno deležni zavezniške pomoči v obliki hrane, oblačil, zdravil, medicinske opreme ter vojaške opreme in orožja, z letališča v Otoku pri Metliki ter z letališč Nadlesk in Krasinec pa so se v svoje baze vračali številni zavezniški vojaki in vojni ujetniki, prek teh letališč je bilo prepeljanih tudi veliko Slovencev, predvsem žensk, otrok in ostarelih ter ranjenih partizanov.

"Danes naša država republika Slovenija, ki ste jo v osamosvojitveni vojni izborili naši osamosvojitveni borci, kot enakopravna članica vseh najpomembnejših mednarodnih organizacij to prijateljsko sodelovanje gradi naprej, z vsemi državami, ki si prizadevajo za mir," je na slovesnosti, je še povedal Jakič.

o bog |  22 .09. 2013 ob  14: 36
ta zablojeni omladinac, od malega prisesan na državne jasli, želi še naprej pametovati, bomo že ugotovili od kje je to prepisal