IZZIVI USTVARJALNOSTI DANES ZA JUTRI: Koprski šolarji združili moči v dokumentarnem filmu

Koper

Člani Slovenskega društva raziskovalcev na področju edukacije (SLODRE) so na večer solsticija, na začetek naravnega novega leta, dobili na spletu in bili priča pestri okrogli mizi Izzivi ustvarjalnosti danes za jutri, v okviru katere je bil predstavljen nov Center ustvarjalnosti in nadarjenosti Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem. Predstavljen je bil tudi izsek iz filma o ustvarjalnosti učencev in dijakov v šolah Mestne občine Koper.

Na fotografijah so predstavljeni izseki iz filma. 

V pozdravnem nagovoru je dekanja Pedagoške fakultete dr. Mara Cotič spregovorila o pomenu ustvarjalnosti. Slednja po njenih besedah ni mogoča, če nimamo teoretične podlage. S skoraj 100 let staro zgodbo o prvem danskem nobelovem nagrajencu pa je prisotne spodbudila k razmišljanju izven okvirja in spomnila na pomen odkrivanja talentiranih mladih. Že več let pa bodoče pedagoge v svet iskanja in dela z nadarjenimi in talentiranimi učenci spodbuja visokošolska učiteljica dr. Mojca Kukanja Gabrijelčič. Pod njenim vodstvom je jeseni zaživel nov Center ustvarjalnosti in nadarjenosti (CUN UP PEF). Zbranim je predstavila vizijo in povedala, da si je mogoče v prostorih CUN UP PEF, ki je nad Mercatorjem na Titovem trgu v Kopru, sposoditi kakovosten didaktični material, izdelan iz rok študentov. Prav tam pa je na voljo tudi svetovalnica za vse študente in odrasle, ki si želijo delati z nadarjenimi.

Na okrogli mizi je bilo predstavljeno tudi srečanje učencev, dijakov ter njihovih mentorjev z naslovom Spodbujanje nadarjenih v ustvarjalnost in inovativnost, ki je jeseni potekalo v Ankaranu v organizaciji Marije Mahne z Zavoda za izobraževanje Koper (UMMI) in v sodelovanju s Pedagoško fakulteto. Srečanje se je zaključilo s tiskovno konferenco s predstavniki iz devetih osnovnih in srednjih šol, ki so izpostavili težave z umestitvijo ustvarjalnosti v šolski prostor. Izjave dveh mladih so konkretne in zgovorne – želijo si več ustvarjalnega pouka, ki pa zahteva ustvarjalne učitelje. Vprašanje pa je, ali šolski sistem nudi podporo ustvarjalnemu učitelju.

V sodelovanju z UMMI je Pedagoška fakulteta pripravila tudi dokumentarni film z naslovom Ustvarjalnost v šolah Mestne občine Koper. V njem so združili devet osnovnih, vse štiri srednje šole v Kopru in dijaški dom. Producenti filma, študenti in diplomanti Pedagoške fakultete (Lovrenc Habe, Matija Jenko, Andraž Corn) so vsem sodelujočim zavodom predlagali, da se predstavijo z ustvarjalno delavnico, ki po njihovem mnenju izstopa; da se šole torej ne predstavijo na klasičen, tradicionalen oz. frontalen način, pač pa da se predstavijo s kreativnostjo. Tako je nastal je 61 minutni dolg dokumentarni film, ki bo še pred novim letom na ogled na Youtube kanalu Pedagoške fakultete, del filma pa so si predpremierno ogledali prisotni na okrogli mizi.