Izraelski poslanci so včeraj sprejeli zakonodajo, s katero so agenciji Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) s prihodnjim letom prepovedali delovanje v Izraelu in zasedenem Vzhodnem Jeruzalemu. Zakonodaja ogroža tudi delo agencije na območju Gaze, saj Izrael nadzira tamkajšnje mejne prehode, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
IZRAEL PREPOVEDAL DELOVANJE UNRWA; FAJON: "Gre za hud udarec mednarodnemu pravu in ustanovni listini ZN"
Svet
Poslanci so zakonodajo sprejeli z 92 glasovi za in desetimi proti. UNRWA je v odzivu njihovo odločitev označila za nezaslišano. "Nezaslišano je, da si država članica Združenih narodov prizadeva onemogočiti agencijo ZN, ki je tudi največja odzivnica v humanitarni operaciji v Gazi," je za francosko tiskovno agencijo AFP dejala tiskovna predstavnica UNRWA Juliette Touma.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je po sprejetju zakonodaje v izjavi na omrežju x dejal, da mora trajna humanitarna pomoč v Gazi ostati na voljo ter da je Izrael pripravljen sodelovati z mednarodnimi partnerji, da bi civilistom v Gazi zagotovili humanitarno pomoč na način, "ki ne ogroža varnosti Izraela", navaja AFP.
צפו בנאום המלא שלי בכנסת >> pic.twitter.com/3xAVlFJH4d
— Benjamin Netanyahu - בנימין נתניהו (@netanyahu) October 28, 2024
Leta 1949 ustanovljena agencija ZN skrbi za humanitarno pomoč, izobraževanje, socialne storitve in zdravje za več milijonov palestinskih beguncev na območju Gaze, Zahodnem bregu, v Jordaniji, Libanonu in Siriji. UNRWA je ena največjih agencij ZN in ima okoli 40.000 zaposlenih, od tega 13.000 samo na območju Gaze.
Izrael že več mesecev opozarja, da se je v agencijo infiltriralo palestinsko islamistično gibanje Hamas. Trdi tudi, da je več njenih uslužbencev sodelovalo v napadu Hamasa na Izrael 7. oktobra lani. UNRWA obtožbe zavrača, številne države pa so zaradi očitkov ustavile ali začasno prekinile financiranje agencije.
Vodja UNRWA Philippe Lazzarini je v torek v pogovoru za STA opozoril, da bi sprejetje zakonov imelo drastične posledice za delo organizacije v Gazi, na Zahodnem bregu in v Jeruzalemu. Tudi EU, ZDA in Velika Britanija so pred sprejetjem zakonodaje izrazili zaskrbljenost in posvarili pred njenimi posledicami.
Po glasovanju izraelskega parlamenta je Lazzarini na omrežju x zapisal, da je prepoved dejavnosti UNRWA v Izraelu brez primere in predstavlja nevaren presedan.
The vote by the Israeli Parliament (Knesset) against @UNRWA this evening is unprecedented and sets a dangerous precedent. It opposes the UN Charter and violates the State of Israel’s obligations under international law.
— Philippe Lazzarini (@UNLazzarini) October 28, 2024
This is the latest in the ongoing campaign to discredit…
Odločitev je kritizirala tudi nemška vlada. Komisarka nemške vlade za človekove pravice in humanitarno pomoč Luise Amtsberg je opozorila, da bi ta poteza "dejansko onemogočila delo UNRWA v Gazi, na Zahodnem bregu in v Vzhodnem Jeruzalemu ... in ogrozila vitalno humanitarno pomoč za milijone ljudi".
Zaskrbljenost, da bo zakonodaja onemogočila ključno delo UNRWA za Palestince, ogrozila celoten mednarodni humanitarni odziv v Gazi ter zagotavljanje osnovnih zdravstvenih in izobraževalnih storitev na Zahodnem bregu, je izrazil tudi britanski premier Keir Starmer.
Tudi naše ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je izrazilo globoko zaskrbljenost zaradi odločitve izraelskega parlamenta. Gre za hud udarec mednarodnemu pravu in ustanovni listini Združenih narodov, je sporočila zunanja ministrica Tanja Fajon.