Svetniki so na četrtkovi seji potrdili cenik storitev ravnanja s komunalnimi odpadki, s čimer bo končna cena storitev v primerjavi z obstoječo ceno višja za 67 odstotkov za gospodinjstva in za 15 odstotkov za gospodarstvo. S spremembo zakonodaje se namreč ukinja razlikovanje cen, ki je bilo do sedaj v veljavi med gospodinjstvi in gospodarstvom, so sporočili z izolske občine.
Povprečno izolsko gospodinjstvo je za odvoz odpadkov doslej plačevalo okoli 9,3 evra mesečno, so pred časom navedli v Komunali Izola.
Nov cenik se bo začel uporabljati že s prvim junijem, direktor izolske komunale Denis Bele pa je na seji izpostavil, da so podražitve predvsem posledica dejstva, da niso pridobili okoljevarstvenega dovoljenja in da bo zato odpadke potrebno odvažati na drugo deponijo. Bele je po navedbah občine poudaril, da je odlagališče med najbolj urejenimi v državi, ter hkrati napovedal, da ne bodo prenehali z ukrepi za razrešitev problematike odlagališča.
Izolska deponija zadostuje okoljskim standardom in čeprav je komunala vlogo za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja pripravila že leta 2009, jim Agencija RS za okolje dovoljenja ni izdala. Posledično so konec januarja deponijo po odločbi inšpekcije zaprli. Kot so že pred meseci pojasnili na komunali, deponija ni okoljsko sporna in ima še dovolj prostih kapacitet, zataknilo pa se je pri zahtevanem pogoju o zagotavljanju finančnega jamstva.
Prav v zvezi s tem je izolski občinski svet v četrtek med drugim sprejel sklep, s katerim poziva vlado, naj ustanovi državni jamstveni sklad, ki bi zagotavljal jamstvo za sanacijo zaprtih odlagališč nenevarnih odpadkov. Prav tako svetniki pozivajo vlado, naj omogoči nadzirano uničevanje nenevarnih komunalnih odpadkov v tujini.