Iz množičnega grobišča v BiH izkopali posmrtne ostanke 390 žrtev

Kronika

Iz množičnega grobišča Tomašica blizu Prijedora na severozahodu Bosne in Hercegovine so od 3. septembra izkopali posmrtne ostanke 390 Hrvatov in Bošnjakov. V Tomašici naj bi sicer bilo pokopanih najmanj 800 žrtev vojne, zaradi česar naj bi bilo po nekaterih navedbah to največje odkrito množično grobišče v BiH.

"Z gotovostjo lahko rečemo, da gre za žrtve, ki so bile ubite na področju Prijedora, lokalnih mest in taborišč Omarska in Keraterm," je dejala tiskovna predstavnice inštituta za pogrešane osebe Lejla Čengić in dodala, da so ob posmrtnih ostankih našli tudi osebne dokumente, kar bo olajšalo nadaljnjo preiskavo.

Forenziki so medtem potrdili, da je Tomašica prvotno množično grobišče, iz katerega so kasneje del trupel preselili na območje Jakarine Kose, kjer so nato leta 2001 odkrili posmrtne ostanke 373 žrtev.

Med letoma 1992 in 1995 je bilo na območju Prijedora ubitih ali pa je še vedno pogrešanih 5209 ljudi, od tega največ Bošnjakov. Srbske oblasti so takrat imele tam tri taborišča - Omarska, Keraterm in Trnoplje -, v katerih so bili v nehumanih pogojih zaprti hrvaški in bošnjaški ujetniki, veliko pa jih je bilo ubitih.

Za zločine v Prijedoru in taboriščih Omarska, Keraterm in Trnopolje sta pred Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu med drugim odgovarjala visoka srbska funkcionarja Milomir Stakić in Radoslav Brdžanin, ki sta bila obsojena na 40 in 32 let zapora. Skupaj je sodišče obsodilo šest srbskih funkcionarjev in stražarjev v taboriščih, na sodišču v BiH pa je za zločine na območju Prijedora odgovarjalo še šest nekdanjih pripadnikov srbskih vojaških sil.

Groza |  02 .11. 2013 ob  15: 16
Groza...zalost...