Vse več mladih se v begu pred krizo, vrtincem nezaposlenosti in brezperspektivnosti zateka v tujino. Med najbolj zanimivimi cilji migracijskih tokov sta tako Avstralija kot Kanada, pa tudi druge države. Možnost dela in življenja v tujini so včeraj predstavili tudi v Kopru.
V dvournem predavanju so imeli udeleženci priložnost izvedeti več o Avstraliji, Filipinih, Združenih Arabskih Emiratih, Novi Zelandiji in Kanadi.
Organizatorji so podali informacije o najnovejših migracijskih programih, vključno z informacijami o zaposlitvenih možnostih, izobraževanju, poslovnih priložnostih, predvsem pa o različnih možnih življenjskih slogih ter kulturnih razlikah, možnostih selitve in o kasnejšem vključevanju v novo okolje. Na željo posameznikov so izdelali tudi oceno osebnih možnosti za migracijo v Avstralijo, Kanado, na Filipine ali Novo Zelandijo, vključno s številnimi koristnimi informacijami o življenju in delu v teh državah.
Kaj pravi o tem slovenski veleposlanik v Avstraliji, dr. Milan Balažic, lahko poslušate s klikom na predvajalnik v spodnjem okencu. V Avstraliji sicer po ocenah živi med 25.000 in 30.000 Slovencev.
Večjo možnost za selitev v Avstralijo imate, če imate dobro znanje angleščine in je vaš poklic na spisku deficitarnih poklicev, ki jih potrebujejo. Poleg tega pa morate opraviti še manjši test znanja IELTC. V kolikor ne uspete pridobiti delovne vize, imate možnost zaprositi za turistično ali študentsko vizo. Slednja vam sicer zagotavlja tudi delavske pravice v omejenem obsegu. Stroški selitve preko agencije znašajo 1.200 evrov. V kolikor pridobite delovno vizo za Avstralijo, imate možnost prehoda tudi na trg dela v Novi Zelandiji, ki ima sicer bolj zaprt trg dela, obratni prehod pa ni možen. Povprečna plača v Avstraliji je okoli 52.000 avstralskih dolarjev. Rudar z ročnim delom zasluži okoli 72.000 avstralskih dolarjev, če obvlada še bagerje ali kakšno drugo mehanizacijo, pa celo 92.000 avstralskih dolarjev.
Iskani so tudi kadri v gostinstvu in turizmu, najbolj v mestu Brisbane.
Hiša za 25.000 evrov
Za nekatere je atraktiven tudi pobeg v eksotična območja kot so Filipini. Tam se sedaj nahajajo štirje Slovenci. Kriterij za pridobitev delovne vize pridobijo priseljenci že s tem, da v lokalne banke shranijo vsaj 15.000 evrov in lahko odprejo dejavnost. Mesečni stroški v Filipinih znašajo okoli 400 do 500 evrov, od tega 200 evrov odpade samo na hrano.
V tem času je zanimiva destinacija tudi Dubaj, ki ga poganja predvsem naftna industrija. Tujci najdejo tukaj delo predvsem v administraciji, gradbeništvu in zdravstvu.
Več iz rubrike Pod lupo:
Odprtje odvisno od razpisa za elektrostrojno opremo