Islandija: desnica sestavlja vlado

Islandski predsednik Olafur Ragnar Grimsson je danes mandat za sestavo nove vlade zaupal predsedniku Stranke napredka Sigmundurju Gunnlaugssonu. Njegova stranka je sicer relativno zaostala za Stranko napredka, a je na volitvah dosegla največ napredka glede na zadnje volitve, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Na sobotnih volitvah na Islandiji sta največ glasov pobrali desnosredinski Stranka neodvisnosti in Stranka napredka. Obe sta dobili po 19 sedežev v 63 članskem althingu, vendar pa je bila Stranka neodvisnosti relativna zmagovalka volitev s 26,7 odstotka glasov, medtem ko jih je Stranka napredka dobila 24,4 odstotka.

Mandatarstvo je zato že takoj po tem, ko so bili znani rezultati, zahteval vodja Stranke neodvisnosti Bjarni Benediktsson. Vendar pa se je predsednik Grimsson zdaj odločil, da mandat za sestavo vlade raje poveri Gunnlaugssonu, čigar stranka je več kot podvojila število mandatov v parlamentu glede na prejšnje volitve - z devetih poslanskih sedežev se je okrepila na 19.

Gunnlaugsson je zdaj napovedal pogovore z vsemi parlamentarnimi strankami. Potem pa se bodo odločili, s kom bodo začeli uradna koalicijska pogajanja, je dejal. A vseeno bosta na koncu koalicijo najverjetneje sestavljali ravno obe zmagovalni stranki, kar sta napovedovali že pred volitvami, navaja dpa.

Rešitelji porazno, Pirati zmagovito

Zmaga konservativne opcije na Islandiji je bila pričakovana zaradi vse večjega nezadovoljstva Islandcev nad sedanjo levosredinsko vlado. Veliko glasov na volitvah je bilo tako oddanih kot glas proti sedanji politiki, ki jo je sicer levica prvič vodila povsem samostojno, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Doslej vladajoče socialdemokratsko Zavezništvo je tako na volitvah utrpelo hud poraz. Prejelo je le 12,9 odstotka glasov in je s sedanjih 19 poslanskih sedežev pristalo na devetih. Tudi njihovi koalicijski partnerji Gibanje levica-zelenih se niso odrezali nič bolje - z 10,9 odstotka glasov bodo imeli poslej sedem sedežev.

V althing sta se uvrstili še dve novi stranki - proevropska Stranka za svetlo prihodnost, ki je prejela 8,2 odstotka glasov in šest poslanskih mandatov, ter Piratska stranka, ki je s 5,1 odstotka glasov prejela tri sedeže. Islandska Piratska stranka je tako postala prva "piratska stranka" v Evropi, ki se ji je uspelo uvrstiti v nacionalni parlament.

Več iz rubrike Politika:

Italija dobila novo vlado

Nova italijanska vlada prisegla

50 odstotkov mladih v Evropi brez dela

Deli novico: