INFORMATIVNI VIKEND: Bodoči dijaki in študenti pred pomembnim korakom

Slovenija

Srednje šole bodo podobno kot fakultete v petek in soboto v znamenju informativnih dni, na katerih se bodo lahko bodoči dijaki seznanili s srednješolskimi programi in šolami, ki jih zanimajo. Na srednjih šolah je v prihodnjem šolskem letu na voljo 23.440 vpisnih mest. Novost bo poskusno uvajanje vajeništva.

Informativni dnevi bodo na večini srednjih šol v petek potekali ob 9. in 15. uri, v soboto pa ob 9. uri. Na šolah, ki so objavile vabila na informativne dneve, dijakom obljubljajo podrobno predstavitev programov, ogled šole in predstavitev možnosti nadaljevanja šolanja.

Mnogi bodoči dijaki se bodo na informativne dneve odpravili z vlaki in avtobusi. Slovenske železnice zato za v petek in soboto napovedujejo okrepljene garniture rednih vlakov, vozila pa bosta tudi dva izredna vlaka, in sicer iz Litije in Celja. V petek bo izredni vlak iz Litije odpeljal ob 7.50, v Ljubljano pa bo prispel ob 8.20. Iz Celja bo dodaten vlak odpeljal ob 7.10 in v Ljubljano prispel ob 8.31. Vlak, ki bo vozil iz Kopra in Postojne, bo v času informativnih dni izjemoma ustavil na postajališču Ljubljana Tivoli, kjer bodo lahko izstopili potniki, ki jih zanimajo šole na Aškerčevi ali Tržaški cesti.

Na Avtobusni postaji Ljubljana bodo imeli za nakup ali polnjenje kartice mestnega prometa odprtih več blagajn kot sicer, tam pa bodo tudi informatorji Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, ki bodo usmerjali k želenim šolam. Na Železniški postaji Ljubljana in na vhodu v Avtobusno postajo Ljubljana bodo dijake in študente pričakali predstavniki Ljubljanskega potniškega prometa (LPP) in jim delili shemo linij mestnega prometa z vrisanimi izobraževalnimi ustanovami.

Za prihodnje šolsko leto na srednjih šolah na voljo 23.440 vpisnih mest

Za prihodnje šolsko leto je v srednješolskih programih na voljo 23.440 vpisnih mest (lani 22.960), za katera bo lahko kandidiralo 17.448 učencev, ki bodo letos končali osnovno šolo.

Na splošnih gimnazijah je razpisanih 5736 mest, od tega v zasebnih 448. V programih strokovnih gimnazij, kamor sodijo tehniška, umetniška in ekonomska gimnazija, je razpisanih 1334 mest.

V programih nižjega poklicnega izobraževanja je razpisanih 640 mest, srednjega poklicnega izobraževanja 6298 in v programih srednjega strokovnega izobraževanja 9432 mest.

V dijaških domovih je za novince predvidenih 2324 mest (lani 2382).

Z novim šolskim letom poskusno uvajanje vajeništva

Največja novost v prihodnjem šolskem letu bo poskusno izvajanje vajeništva, ki ga bodo izvajali v programih mizar, kamnosek, gastronomske in hotelske storitve ter oblikovalec kovin - orodjar. Izvajali jih bodo šolski centri Novo mesto, Slovenj Gradec, Škofja Loka, bežigrajska srednja poklicna in strokovna šola, ljubljanska srednja gradbena, geodetska in okoljevarstvena šola, izolska srednja šola in Srednja šola za gostinstvo in turizem Radenci.

Trenutno je namreč v proceduri v državnem zboru zakon o vajeništvu, ki v slovenski šolski sistem uvaja dualni sistem izobraževanja. Po njem bodo dijaki, ki se bodo odločili za vajeništvo, del šolanja opravili na šoli, del pa kot praktično usposabljanje pri delodajalcu.

Največ se jih namerava vpisati v srednje strokovne programe

Srednje šole bodo prijave za vpis sprejemale do 4. aprila. Najpozneje do 7. aprila bo šolsko ministrstvo na spletnih straneh objavilo stanje prijav po posameznih programih, nato pa najpozneje do 21. aprila odločitev o morebitnem zmanjšanju obsega razpisanih mest. Do 25. aprila bodo lahko učenci prijavo prenesli na drugo šolo oz. v drug program, najpozneje do 6. junija pa bodo obveščeni o morebitni omejitvi vpisa. Do 4. aprila bo tudi rok za prijavo v dijaški dom.

Podatki, ki jih je na podlagi nekaj manj kot 12.500 odgovorov dijakov do sredine januarja zbral Zavod za zaposlovanje RS, kažejo, da se namerava nekaj več kot 39 odstotkov dijakov vpisati v srednje strokovne programe, nekaj manj kot 32 odstotkov pa na gimnazije. Nekaj več kot 14 odstotkov dijakov se namerava vpisati na nižje in srednje poklicne programe, nekaj več kot 13 odstotkov pa odgovora še ni vedelo. Le nekaj manj kot 0,4 odstotka sodelujočih dijakov šolanja ne namerava nadaljevati, 1,3 odstotka pa jih računa, da bo šolanje nadaljevalo v tujini.

Po podatkih iste raziskave dijaki, ki se vpišejo v programe srednjega strokovnega izobraževanja, največkrat izberejo zdravstveno nego, sledijo strojni tehnik in predšolska vzgoja. Tisti, ki se vpišejo v programe nižjega in srednjega poklicnega izobraževanja, pa najpogosteje izberejo programe frizer, avtoserviser in računalničar.

Na drugi strani podatki zavoda za zaposlovanje kažejo, da je bilo na trgu delovne sile lani največ prostih delovnih mest na področjih predelovalne dejavnosti, gradbeništva, raznovrstnih poslovnih dejavnosti ter na področju trgovine vzdrževanja in popravila motornih vozil.

Petek in sobota v znamenju informativnih dnevov tudi na visokošolskih zavodih

Tudi na vseh slovenskih fakultetah in akademijah bodo v petek in soboto potekali informativni dnevi, ki so po navedbah Študentske organizacije Univerze v Ljubljani odlična priložnost, da bodoči študenti začutijo vzdušje na fakulteti. Tako kot vsako leto bodo bodočim brucem na informativnih dnevih pomagali starejši kolegi iz študentskih organizacij.

V petek bodo fakultete bodočim študentom odprle vrata ob 10. in 15. uri, v soboto pa ob 10. uri, na primorski univerzi pa še ob 15. uri. Izjema sta ljubljanski fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo ter za računalništvo in informatiko, kjer bosta v petek mlade sprejemali že ob 9.30 oziroma ob 11. uri. Posebnost je tudi ljubljanska fakulteta za socialno delo, saj bodo zaradi prenove fakultete informativni dnevi v Študentskem kampusu.

Na informativnem dnevu se bodo dijaki lahko podrobneje seznanili z vpisnimi pogoji študija, s poklici oziroma z delom, možnostmi zaposlovanja in nadaljevanja izobraževanja.

V petek bo visokošolska-prijavno informacijska služba ljubljanske univerze organizirala tudi informativni dan za zamejske Slovence in tuje državljane in sicer ob 12. uri na teološki fakulteti.

Na informativnih dnevih tudi pomoč študentskih organizacij

Na Obali pa bodo v petek člani primorske študentske organizacije (ŠOUP) skupaj s predstavniki študentskih svetov fakultet bodočim študentom na voljo z različnimi uporabnimi informacijami. Dijakom iz oddaljenih krajev bodo tudi tokrat zagotovili brezplačni avtobusni prevoz na Primorsko. V petek bodo vozili na relaciji Murska Sobota-Maribor-Celje-Ljubljana-Postojna-Koper-Izola-Portorož.

Za bodoče študente v študijskem letu 2017/18 na voljo 18.895 vpisnih mest

Na javnih visokošolskih zavodih in zavodih s koncesijo se je v ponedeljek sicer začel vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2017/18. Za bodoče študente je v prihodnjem akademskem letu skupaj na voljo 18.895 vpisnih mest, od tega 14.507 za redni in 2665 za izredni študij ter 1723 mest za tujce in Slovence brez slovenskega državljanstva.

Na ljubljanski univerzi je za redni in izredni študij na voljo 9411 vpisnih mest, na mariborski 4993, na primorski 1598, na novogoriški 190 in na samostojnih visokošolskih zavodih 980 mest.

Deli novico: